szerző:
Eduline
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Összegyűjtötte a leggyakoribb kérdéseket a január 31-i pedagógussztrájkról a Szülői Hang, amely arra kéri a szülőket, hogy jövő hétfőn reggel 8 és 10 óra között ne küldjék iskolába a gyerekeiket, így támogassák a sztrájkoló pedagógusokat.

„Január 31-én 8 és 10 óra között kétórás figyelmeztető sztrájk lesz, március 16-án pedig egész napos (amit aztán további sztrájknapok is követhetnek)” – írja a Szülői Hang, amely megválaszolta a megmozdulással kapcsolatos leggyakoribb kérdéseket.

Ki fog szólni arról, sztrájkolnak-e nálatok a tanárok?

„Ahol a pedagógusok sztrájkolnak, ott az intézményvezető kötelessége erről értesíteni a szülőket. Az intézményvezető előzetesen felmérheti, hogy hányan kérnek gyermekfelügyeletet. Ettől függetlenül nem hivatalosan szülőként is érdeklődhetünk a pedagógusoknál, illetve a sztrájkoló pedagógusok is értesíthetik a szülőket” – írják, hozzátéve: akár egyetlenegy pedagógus is sztrájkolhat egyedül is. A sztrájkolókat nem érheti retorzió, nem végeztethetnek velük pluszmunkát.

Kell szülői igazolás, ha otthon marad a diák?

„Amennyiben a sztrájk miatt elmaradnak a tanítási órák, és csak gyermekfelügyelet lesz, akkor külön igazolás nélkül otthon tarthatjuk a gyermeket. Ebben az esetben, ha megtehetjük, ne küldjük iskolába gyermekünket. Ezzel segítjük a sztrájkolókat, és megkönnyítjük az iskolai gyermekfelügyeletet, és egyúttal a támogatásunkat is kifejezzük. Ha tehetjük és szükséges, akkor szülőként segítsük egymást is a gyermekfelügyelettel” – emelik ki.

Arra a kérdésre, dönthet-e az iskola igazgatója arról, hogy a sztrájkoló pedagógusokat nem sztrájkolók helyettesítsék, és megtartsák az órát, azt írták: van erre lehetőség, „de csak abban az esetben, ha nagyon kevés sztrájkoló van az intézményben”. „Ettől még a sztrájk megvalósul, bár a gyermekeket be kell vinni az intézménybe, ebben az esetben nem maradhatnak otthon igazolás nélkül. Azonban ha az intézményben nagyobb számú sztrájkoló van, akkor az igazgatónak be kell jelentenie, hogy az intézményben a sztrájk miatt elmaradnak az órák, és erről értesítenie kell a szülőket. Az igazgató vagy az intézmény fenntartója nem akadályozhatja meg a sztrájkot” – teszik hozzá.

Kell később pluszórákat beiktatni a sztrájk miatt elmaradt órák miatt? A Szülői Hang azt írja, hogy nem, hiszen a két óra elmaradt anyagát a meglévő órákon is pótolni lehet. A Szülői Hang oldalán arról is olvashattok, pontosan miért harcolnak a pedagógusok.