szerző:
Csik Veronika
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A pedagógusok azt kifogásolják, hogy a 2022-től élő 10 százalékos béremelés összességében csak 9 százalék a vonatkozó rendelet szerint, és nem is az alapbért, hanem a pótlékot emeli.

A minisztériummal eddig négyszer tárgyaltak, legutóbb a szakszervezet azt szerette volna elérni, hogy a kormány vonja vissza a tanárok kötelező oltására vonatkozó rendeletet - mondta az ATV Egyenes Beszéd című műsorában Ravasz Ágnes a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) választmányi tagja. Hozzátette, azok, akik nem oltatták be magukat nagyon kevesen vannak, hiszen a tanárok átoltottsága 90 százalék körüli, azonban az érintett párezer fő is nagyon hiányozna az oktatásból.

A PDSZ választmányi tagja szerint akkora a pedagógushiány, hogy ezt is nagyon komolyan megérezné a szakma. A Pedagógusok Szakszervezete (PSZ) és a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) szerint is akkor a lehet a hatása a kötelező oltásoknak, hogy januártól összeomolhat az oktatás, ugyanis ekkora tanárhiány mellett a helyettesítéssel nem pótolható.

A kormány 2023-tól tervez "valódi bérrendezést",  addig a tanároknak a jövőre ígért emelésekkel kell beérniük. Azonban fontos kiemelni, mondta a szakszervezet tagja, hogy a 2022-től érvényes 10 százalékos emelés nem az alapbérekre, hanem a pótlékokra vonatkozik. A szakszervezetek azt szeretnék elérni, hogy a tanárok bére legyen inflációkövető és a 2014-ben befagyasztott vetítési alap igazodjon a mindenkori minimálbérhez.

Ravasz Ágnes elmondta azt is, hogy a tárgyalásokon a kormány részéről magyarázat eddig még nem érkezett a miértekre. Illetve arról is beszélt, hogy terveznek egy figyelmeztető sztrájkot, azonban az még nem dőlt el, hogy ez mikor lehet. A tervek szerint december 15-én ismét tárgyalóasztalhoz ülnek majd.