szerző:
Eduline
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) szerint követni kellene a szomszédos országok példáját, és a rendkívüli szünet elrendelése lenne a megoldás. Mivel a távoktatás lehetősége adott, később a tanulás-tanítás is tovább folytatható távoktatás formájában. Emiatt is gondolják úgy, csupán pánikkeltésre valók a tanév ismétlésével és a tanárok fizetésmegvonásáról szóló hírek.

A PDSZ nyílt levelet fogalmazott meg az Operatív Törzshöz (amelyet a koronavírus elleni küzdelem érdekében hoztak létre).

A szakszervezet továbbra is úgy véli, a szomszédos országok többségének gyakorlatát kellene követni Magyarországon is, és mielőbb rendkívüli szünetett kell elrendelni a nevelési és oktatási intézményekben. Azt kérik, legalább azokban az iskolákban, ahol a tanulók, szülők vagy tanárok valamelyike már érintett a vírus tekintetében, zárják be az intézményt. Mint kiderült, ilyen iskola már van is Magyarországon.

Levelükben úgy fogalmaznak, ha nem reagálnak az említett felvetéseikre, a szülőket fogják megkérni arra, hogy igazolják gyerekük távollétét. Ahol pedig van a szülői igazolásoknak felső határa, ott szükség lenne módosítani a házirenden - teszik hozzá.

Pánikkeltés

Arról is írnak, a felmerült kötelező tanév ismétlése, és a tanárok fizetés nélküli szabadságra küldése mindenféle jogi alapot nélkülöznek, csupán pánikkeltésre valók. A szabályok szerint egy hosszú rendkívüli szünet elrendelése esetén a jelenleg hat napos tanítási hét bevezetése, és a tanév rendjének megváltoztása lehetne egyedüli megoldás. Egy vagy több hónapos szünet esetén törvénymódosítással kellene megteremteni a távoktatás törvényi feltételeit, aminek egyébként adottak a feltételei - teszik hozzá.

A tanárok munkajogi helyzete - távoktatás esetén - pedig tulajdonképpen ugyanaz lenne, mintha iskolában végeznék munkájukat. Így a fizetés megvonása sem megalapozott indok véleményük szerint.

CKP: nem fogadhatjuk el, hogy a szabályok betartása fontosabb legyen a veszélyeztetettek védelménél

A Civil Közoktatási Platform (CKP) felháborítónak tartja, hogy az aktuális járványügyi helyzetben a tanórák megtartása fontosabb, mint a megfelelő intézkedések elindítása, vagyis a veszélyeztetett diákok, tanárok védelmével kapcsolatos intézkedések.

Tetszett a cikk? Iratkozz fel hírlevelünkre

Ha szeretnéd megkapni legfrissebb cikkeinket az érettségiről, az egyetemi-főiskolai és a középiskolai felvételiről, ha érdekelnek a felsőoktatás, a közoktatás, a nyelvoktatás és a felnőttképzés legfontosabb változásai, iratkozz fel hírleveleinkre.