szerző:
Eduline

Az ország gazdasága megroppant és a polgárháború szélére sodródott. A venezuelai iskolákból már a tanárok is elmennek, mert az állam nem képes kifizetni őket, de sokakat megöltek a zavargások során. Az iskolák szörnyű állapotban vannak.

Nincs áram, szétrabolták a berendezéseket, sok teremben még a székeket sem hagyták meg Caracas iskoláiban - írja az AP alapján a Yahoo News. Az olajkitermelés és export adja Venezuela legnagyobb bevételét, azonban az olajárak jelentős esése miatt csődhelyzetbe került az ország, a belső feszültség meg csak fokozódik az elégedetlenség miatt.

Ez veszélyes helyzetet teremt az iskolások számára is. A fiatal lányok számára veszélyes az utcán sétálni, inkább kisebb csoportokban teszik. Sok diák már iskolába sem jár, mert az ételosztásnál kell sorban állniuk a családjuk érdekében. Hasonló gondokkal küzdenek a tanárok is, ráadásul sokuk életüket is vesztették, mikor részt vettek valamelyik oldalon az utcai zavargásokban.

Megszűnhet a magyar nyelvű oktatás Kárpátalján

Megroppant Ukrajna gazdasága, ami a közszférában dolgozók fizetésére is hatással volt. Egy kezdő tanári fizetés havonta 25 ezer forintnak felel meg, ezért sorra hagyják el az iskolákat a tanárok, közülük a magyar nyelvű tanárok pótlása szinte megoldhatatlan, ez veszélyezteti magyar közösségek fennmaradását is.

Az iskolákban szinte csoda, ha órát tartanak, a megmaradt tanárok is sokszor beteget jelentenek. A délutáni foglalkozások során is csak összegyűjtik a házi feladatokat, valamint az újakkal hazaküldik a diákokat, hogy az utcákat ellenőrző bandák által kiszabott kijárási tilalmat senki ne szegje meg.

Egy megszólaltatott 14 éves diák szerint az iskola egyfajta menedék és csapda is egyben. Az életüket kockáztatják, hogy eljussanak az iskolába, ahol sokszor nem tudnak semmit sem csinálni, csak várni a nap végét. Ennek ellenére úgy érzi, hogy az iskolába járás az egyetlen dolog, amit tehet.

Tetszett a cikk? Kövess minket a Facebookon is, és nem fogsz lemaradni a fontos hírekről!