Szeretne azonnal értesülni a legfontosabb hírekről?
Az értesítések bekapcsolásához kattintson a "Kérem" gombra!
Az értesítés funkció az alábbi böngészőkben érhető el: Chrome 61+, Firefox 57+, Safari 10.1+
Köszönjük, hogy feliratkozott!
Hoppá!
Valami hiba történt a feliratkozás során, az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Már feliratkozott!
A böngészőjében az értesítés funkció le van tiltva!
Ha értesítéseket szeretne, kérjük engedélyezze a böngésző beállításai között, majd az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Az indiai Bihár az ország legszegényebb államai közé tartozik, ahol rengeteg lány hagyja el ideje korán az iskolát, ráadásul a bejárás is veszélyekkel jár, ezért az állam bicikliket adott a lányok családjainak.
Indiában a lányok csak veszélyeket vállalva tudnak utazni a tömegközlekedéssel, kísérő nélkül fennáll a veszélye, hogy támadás éri őket. Bár Bihár államban a buddhizmus a legfőbb vallás, mely elutasítja a kasztrendszert is, valamint a tanítások szerint a nők is elérhetik a megvilágosodást (nirvana), az évezredek során mégis csak a XX. század végén indult meg a nők helyzetének javulása, az egyenlőség tekintetében újabb szemléletek terjednek.
Bihár a Gangesz partjai mentén terül el, tízből kilencen vidéki, falusias környezetben élnek, ahonnan gondot jelent az iskolába járás, sok utazással jár nap nap után. A lányok lemorzsolódás jelentős volt az ezredforduló után is, melyben szerepet játszik a fiatalkori házasság, a szegénység miatt ház körüli munkákban való részvétel, illetve a veszélyes utazás. Egy felmérés szerint minden második lányt zaklattak már az úton, harmadukat követték is, a legsúlyosabb esetekben bántalmazás is történt - Pandzsábban a közelmúltban 6 lányt öntöttek le savval hazafelé menet.
Az iskolákban is éri bántalmazás a lányokat, legkevesebb a harmaduk már tapasztalt kisebb-nagyobb bántalmazást 12-14 éves korában.
A számok javítása érdekében a bihári kormány 2000-2500 rúpiát adott támogatásként közvetlenül a családoknak, akiknek igazolniuk kellett, hogy biciklire költötték az összeget, amivel lányaik iskolába járhatnak - írja a The Telegraph nyomán a Népszabadság. A 2006-ban a 9. és 10. osztályos lányok kaphattak így kerékpárt, két év alatt több mint 160 ezer lány közlekedését tették biztonságosabbá ás olcsóbbá - több szomszédos állam is átvette a gyakorlatot.
A fejlődő országokat támogató brit International Growth Centre 2013-as felmérése szerint jelentős mértékben csökkent a lányok középiskolai lemorzsolódása, hiszen a legnagyobb problémát az iskolától való távolságot sikerült leküzdeni - általános iskola sok helyen van, de a középiskolák már nagyobb távolságra vannak. Az évek során 32 százalékkal nőtt a beiskolázott lányok száma. A 10, évfolyamot záró vizsgákra 18 százalékkal többen jelentkeztek, 12 százalékkal többen végezték el a lányok közül, mint korábban.
Olyan ütemben javult a helyzet, hogy már tanárból és iskolából is kezd kevés lenni. 2010-ben a programot a fiúkra is kiterjesztették a sok szegény család miatt Bihárban, akik nem tudják megfinanszírozni a napi utazást - számos kerékpárkészítő üzem települt az államba.
Az oktatáshoz való nagyobb hozzáférés sokat segíthet a szegény sorban élők felzárkóztatásán, azonban a nemi egyenlőség társadalmi formálása egy hosszabb és bonyolultabb folyamat, mellyel küzd a több mint egymilliárd fős lakossággal bíró keleti ország.