Hónapokig váratja az Oktatási Hivatal a tanárokat, mire közli, mikor számíthatnak a minősítési eljárásra. Egy gyógypedagógusnak már hetek óta lejárt a gyakornoki ideje, mégis úgy tudja: szeptemberben már nem kerül sorra. Az biztos, hogy csak januártól kaphatja meg a több tízezer forinttal magasabb fizetést. A tankerületben a pénzhiány miatt pedig már a fénymásolást is megtiltották.
Egy fővárosi gyógypedagógusnak szeptember 2-án járt le a kétéves gyakornoki ideje. Ő pont akkor kezdett a pályán, amikor bevezették a pedagógus-életpályamodellt, amelynek értelmében minden kezdő tanárnak el kell készítenie a portfólióját, és minősítő vizsgán kell részt vennie a gyakornoki idő lejártáig. Ők a sikeres vizsga után kerülhetnek a pedagógus I kategóriába.
Az Eduline-nak nyilatkozó gyógypedagógus a 2014. december elsejei határidőig elkészítette és feltöltötte a minősítéshez szükséges portfóliót, idén februárban pedig jelezték is neki, hogy bekerült a 2015-ös minősítési eljárásba. "Még jó, hiszen kötelező" – tette hozzá.
Több hónapig ül a válaszon az OH
Ezután a gyakornoki státuszban lévő gyógypedagógus írt az Oktatási Hivatalnak, hogy mikor számíthat a vizsgára. Miután hetekig nem válaszoltak, több e-mail címre is továbbította a levelet, sőt, postán is feladott egyet, tértivevénnyel – az OH ezt is megkapta.
Ennek ellenére júniusig nem érkezett válasz: akkor a hivatal azt írta a gyakornoknak, hogy szeptemberben lesz a minősítő vizsgája. Ezzel nem is lenne probléma, hiszen a pedagógusok előmeneteli rendszerének végrehajtásáról szóló kormányrendelet szerint a minősítő vizsgát a gyakornoki idő lejártának hónapjában, vagy, ha az nem a tanítási évre esik, a tanév utolsó hónapjában kell megtartani.
Vagyis szeptember végéig kellene "levizsgáztatniuk" a gyakornokot – akinek a kinevezésében azonban az áll, hogy 2015. szeptember 2-ig köteles lett volna letenni a gyakornoki vizsgát.
A vizsga pontos időpontjáról azonban hiába érdeklődött, nem kapott választ, és úgy tudja, már októberi időpontokat osztanak ki, így szeptemberben már biztos nem kerül sorra. A minősítő vizsga időpontját egyébként 15 nappal előbb kell közölniük az érintett tanárral, a vizsga után pedig legfeljebb 27 nap telhet el a tanúsítvány kiállításáig.
A gyakornokok is csak januártól kapnak több pénzt
A kinevezés határozatlan időre szól, így dolgozni tud a gyógypedagógus, státusza azonban nincs, mivel a gyakornoki idő már lejárt, a pedagógus I kategóriába viszont még nem sorolták be. Igaz, január 1-jéig mindenképpen a gyakornokoknak járó fizetést kapja, a törvény szerint ugyanis a magasabb fokozatba történő besorolásra a sikeres minősítő vizsgát vagy minősítést követő év első napjával kerül sor, az ő esetükben is.
Ezzel havonta bruttó 34 ezer forintot veszít, alapszakos diplomával rendelkező tanárként a gyakornoki fizetése ugyanis szeptember 1-jétől bruttó 171 433 forint, a pedagógus I kategóriában viszont bruttó 205 720 forintot keresne. A tanárok az idei hónaptól érvényes bértábláját itt találjátok, a gyakornokok fizetését pedig itt nézhetitek meg.
Módosítani kellett a portfólión
A hab a tortán, hogy tavasszal addig küldözgette a leveleket az OH a gyakornoknak, hogy menjen el egy tanfolyamra, amely a pedagógusokat készítené fel a tanfelügyeleti ellenőrzésre és a minősítési eljárásban való részvételre, hogy végül regisztrált. De hiába áldozta a szabadnapját arra, hogy megtanulja, hogyan írja meg a portfóliót, amelyet hét hónappal korábban már leadott, az előadók a gyógypedagógusokra vonatkozó külön szabályokról semmit sem tudtak.
A tanár elmondta, hogy utoljára két éve kaptak pénzt fejlesztő könyvekre, játékokra, eszközökre, tavaly viszont egy darab ceruzát se tudtak kigazdálkodni nekik. ''Azt rebesgetik, hogy az idén fogunk kapni újra valamennyi pénzt, egyelőre azonba még fénymásolni sem tudunk, mert a Klik hónapokig nem fizette a gépek kölcsönzési díját, így végül elvitték őket'' - mondta.
Annyira nincs pénz semmire, hogy az egyik intézményben, amelybe a tanár jár, még a nyomtatástól is eltiltották a pedagógusokat. ''Hálát kellett rebegnünk, hogy kinyomtatott példányban kaptuk meg a naplót, amit vezetni kell'' - tette hozzá a gyógypedagógus.
|
"Ezen a tanfolyamon tájékoztattak minket azokról a törvénymódosításokról, amelyek szerint újra kellett rendeznünk a portfóliót. Annak ellenére, hogy elvileg az íráskor érvényes törvények alapján kellene a portfóliót elbírálni. Korábban kiemelték, hogy illusztrációként fontos a képek szerepe, amelyekhez, ha gyermek szerepelt a képen (mi más szerepelhetne?), a szülők beleegyező nyilatkozatára volt szükség. Ezeket csatoltuk a portfólióhoz'' - mesélte a tanár.
"A módosítás szerint viszont a portfólióban nem szerepelhet gyermek azonosítható módon. Júniusban viszonylag nehéz reprodukálni azt az órai helyzetet, amelyről októberben írtam. De a korábbi munka, a sok kiosztott, majd begyűjtött beleegyező nyilatkozat és az elkészített képek mind feleslegesek voltak es töröltették a portálról" – tette hozzá a gyógypedagógus.
Nem ez az egyetlen példa
A gyakornokéhoz hasonló egy másik, óvodában dolgozó gyógypedagógus története is, aki a pedagógus II kategóriába szeretne bekerülni. Ő is elkészítette a portfóliót, és februárig nyugodtan várta, hogy majd tájékoztatják az időpontról. Szintén több hónapos levélküldözgetés után, májusban válaszoltak neki, hogy majd értesítik.
A pontos időpontról azonban őt már nem, csak az intézményvezetőt értesítették. A tanár októberben vizsgázik, mivel azonban ez már egy másik tanév, várhatóan újabb önértékelést és tematikus terveket kell írnia azokon felül, amelyeket a portfólión még tavaly leadott. Ugyanakkor hozzátette: "kifejezetten élveztem az írást, hogy valaki kíváncsi a szakmai munkámra".
Kérdésünkre az Oktatási Hivatal azt írta, hogy már az első minősítések során kiderült: egyetlen év alatt több ezer pedagógust nem fognak tudni levizsgáztatni. Ezért most szeptemberben változtattak a rendeleten úgy, hogy a gyakornokokat is ugyanaz a bizottság minősíthesse, mint a többi tanárt. "A 2015. évi pedagógusminősítési tervben szereplő összes pedagógus minősítése mindenképpen megszervezésre kerül" – írták.
Tetszett a cikk? Kövess minket a Facebookon is, és nem fogsz lemaradni a fontos hírekről!
|