szerző:
Eduline

Biztos ti is hallottatok már olyan társatokról, akit zaklattak az iskolában. Most olyan könyveket ajánlunk a figyelmetekbe, amelyek éppen erre a problémára világítanak rá.

Egyre több hírt lehet olvasni, amely arról szól, hogyan félemlítik meg egymást a diákok az iskolákban, de gyakran még a tanár is a diákokat. Több diák is öngyilkos lett már az iskolai zaklatás miatt. Összeszedtünk pár könyvet, amely talán közelebb hozza ezt a kérdéskört és könnyebb megérteni az egész „bullying” jelenséget.

Jodi Picoult: Tizenkilenc perc

A 2007-es regény félig thriller, félig dráma, amelynek középpontjában egy iskolai lövöldözés áll. A szemüveges számítógépzseni, Peter ámokfutásának koronatanúja, a szép Josie rejtélyes módon nem emlékszik semmire. Miközben a tárgyalást vezető bírónő és a nyomozótiszt kétségbeesetten kutatják, mi a magyarázat az iszonyatra, fény derül a rejtett titkokra: a szülők nem ismerik saját gyermekeiket, és fogalmuk sincs, mi zajlik egy átlagos iskola falai között. Megtudjuk, hogy szabályos kasztrendszerben, elkülönülve élnek a menők és a lúzerek, az erőszak akkor is tombol, amikor nincs fegyver senki kezében. A világszerte méltán népszerű írónő új könyvében olyan problémákat feszeget, amelyek nemcsak Amerikában, hanem Magyarországon is egyre inkább gondot jelentenek: visszaüssön-e, akit bántalmaznak? Érdemes-e minden értékítéletet és meggyőződést feladni, csak hogy befogadjon minket a közösség? Mekkora a szülők felelőssége, és meddig terjed a tanároké, a társaké, a környezeté?

R. J. Palacio: Csodácska

A 2013-as regény középpontjában a 10 éves Auggie Pullman áll, aki súlyos arcdeformitással jött világra. Minden vágya, hogy normális életet élhessen, ezért iskolába megy. Az ötödik osztályba kerül. Nem elég, hogy új gyerek, még az arca is furcsa, így borítékolható, hogy a gúny céltáblája lesz. A kérdés már csak az, sikerül a diákok toleranciaküszöbét feljebb emelni, hogy egy fiú ne legyen kirekesztve?

Jacqueline Wilson: Komisz lányok

Mandynek sok „bűne” van: osztályelső, ráadásul szemüveges, és idős édesanyja szörnyű, divatjamúlt ruhákba öltözteti. Mindez elegendő okot szolgáltat Kimnek és bandájának, hogy nap mint nap szekírozzák. Emiatt örül annyira, amikor Tanya, ez a kicsit bolondos, furcsa szomszédlány a barátjává fogadja. Mandy édesanyja egyáltalán nem boldog ettől a barátságtól. Attól tart, hogy Tanya rossz hatással lesz a kislányára. Mandy azonban úgy érzi, erről szó sincs, sőt! Épp Tanya segítségével tud majd kikerülni az állandó csúfolódások kereszttüzéből.

John Ajvide Lindqvist: Engedj be

A részben horror, részben rendhagyó szerelmi történet középpontjában Oskar áll, aki 12 éves és folyamatosan zaklatják az iskolában. A szomszédjukba egy új lány költözik, Eli, akiben végre barátra talál. De van benne valami furcsa: csak éjszaka lehet találkozni vele. A könyvből egyébként filmet is forgattak.

Stephen King: Carrie

A chamberlaini gimnáziumban közeleg az érettségi. A tizenhat éves, esetlen Carrie White-ot nemcsak bigottan vallásos anyja terrorizálja, hanem diáktársai – főként a lányok – gúnyolódásának is állandó céltáblája. Egy különösen megrázó esemény után a főkolomposokat megbüntetik, Carrie-ben pedig nőttön nő az indulat, elégtételt akar venni az őt ért sérelmekért. Egyre inkább tudatosul benne, hogy félelmetes telekinetikus képessége micsoda hatalom. Elérkezik a nagy nap, az érettségizők bálja. Csodák csodája, a rút kiskacsa Carrie-t bálkirálynővé választják a csinos és népszerű Tommy oldalán. Ám néhány diák nem bír magával, a végsőkig meg akarja alázni a lányt, és szörnyű tervet eszel ki. Válaszként Carrie szabadjára engedi pusztító erejét, melynek nyomán kő kövön nem marad.

Patrick Ness: Szólít a szörny

A 2011-es fantasy alapja az író Siobhan Dowd ötlete volt,aki 2007-ben hunyt el rákban. A történet középpontjában a 13 éves Conor áll, aki rákban szenvedő anyjával él, az iskolában pedig folyton bántják. Rémálom gyötri, amiben kicsúszik keze szorításából egy másik kéz, akárhogy is próbálja megtartani. Aztán megjelenik egy szörny előtte, de az nem a rémálombeli szörny, nem olyan rémisztő, és három történetet mond el neki. A negyediket Conortól várja, amiben Conornak ki kell mondania az igazságot. Az igazságot, amelyben Conor ki meri és ki tudja mondani, hogy legyen már vége a szenvedésnek, legyen már vége az elhallgatásoknak, a félig kimondott mondatoknak, a vele szemben tanúsított lelkét pusztító kíméletnek. A Szólít a szörny (A Monster Calls) mintegy 40 országban jelent meg, a díjak történetében első alkalommal elnyerte valamennyi angliai ifjúsági nagydíjat, a német ifjúság díjat.

Robert Cormier: Csokoládéháború

Cormier világhírű regényének színhelye az egyesült államokbeli New England katolikus középiskolája, a Trinity. Az amerikai író a lelki terror, az erőszakolt testület szellem és a fegyelem, az egyéniség, a szembeszegülés jogának kérdését boncolgatja. A szolgálat és a szolgálatmegtagadás kérdését, mellyel életünk során mindannyian szembesülünk. Jerry Renalut nem akar rendes fiú lenni. Ettől a serdülőkori érzéstől jut el addig a sajátos tudatosságig, amellyel megvívja eleve kudarcra ítélt harcát a Trinity belső titkos diáktársaságával s vezérével, az ördögi Archie Costellólval. Rettegve bár, de dacol az egész iskolával, nem hajlandó kivenni a részét a Trinity szokásos évi csokoládéakciójából. Milyen áron őrzi meg Jerry az egyéniségét? Megőrizheti-e egyáltalán?

Ezeket a könyveket mindenkinek el kell olvasni

Öt könyv, amit el kell olvasnod az egyetem előtt