szerző:
Eduline

"Igaz-e önre ez az állítás: előfordult, hogy lázadoztam tekintélyes emberekkel szemben, bár tudtam, hogy igazuk van" - erre a kérdésre is válaszolniuk kell azoknak a pedagógusoknak, akik szakértőként szeretnének dolgozni. Az eljárásról Ritók Nóra, a berettyóújfalui Igazgyöngy Alapfokú Művészetoktatási Intézmény vezetője írta le véleményét a hvg.hu-n.

Ahhoz, hogy szakértőként dolgozhassak tovább, most egy új eljárásnak kell megfelelni. Új trend, nyilván, akik azelmúltnyolcévben lettek szakértők, eleve gyanúsak, akik még régebben, azok meg ugye csak a kihalással engedhetnek teret az új szellemiség kiteljesedésének. Mivel még nem szeretnék ezen az úton csendben kimúlni, gondoltam, bevállalom ezt az új eljárást. No, meg ott van sokunk megtapasztalása, ha azok nem akarnak szakértők lenni, akik értenek hozzá, lesznek majd mások. Olyanok, akiknek nem lesz kétsége arról, hogy mindenek felett valók, és csak feldühíti őket, ha valaki többet tud náluk. És akkor majd megmutatják, ki az úr a háznál – írja Ritók Nóra a hvg.hu-n.

Regisztráltam hát, és eljött a tesztek ideje. A múlt héten lehetett kitölteni az elsőt. És megvan már a második kör időpontja is, időkorlátos teszt, a most érvényben levő jogszabályokról. De nekem már az első sok volt. Sokk volt. Azt hiszem, már az alapállásom is rossz. Mert én azt hittem, a szaktanácsadáshoz szakmai tudás kell. De erre nem kíváncsi senki. Másra inkább. Már a területek elnevezései  is érdekesek…Értékek, Viselkedés…Már a címekből láttam, baj lesz velem. De még reménykedtem. Az egyik első kérdéstől aztán szertefoszlott minden optimizmusom. A kérdés így hangzott: „Igaz-e önre ez az állítás? Előfordult, hogy lázadoztam tekintélyes emberekkel szemben, bár tudtam, hogy igazuk van.”

Hm. Vajon kik azok a tekintélyes emberek? Az éppen regnáló politikusok? A papok? A hivatalok perc-emberei?  Akiknek hatalma van? Vagy tudása? Akik belül vannak a körön, vagy akik kívül? Akit  kitüntetnek? Aki a döntéshozók számára „számottevők” ? És, mi van, ha tényleg nincs igazuk?

A jó választ érzi az ember az ilyen tesztekben, bár az elején már leírták, hogy itt nincs olyan, hogy jó vagy rossz. Válaszolgattam, igennel, vagy nemmel, hogy igen, fontosnak tartom, hogy mind én, mind a többiek magunk tudjunk dönteni, meg igen, olykor ellenszegülök a számomra előírt szabályoknak, vagy nem,  sosem bosszankodtam, ha az emberek az enyémmel homlokegyenest ellenkező nézeteket hangoztattak, stb., és egyre inkább éreztem, nem tudok megfelelni az elvárásoknak. A teljes cikket a hvg.hu-n olvashatjátok el.

Ki lehet szakértő?

Nem olcsó mulatság, ráadásul szigorú követelményeknek is meg kell felelni ahhoz, hogy valaki tanfelügyeleti és pedagógusminősítési szakértővé válhasson. Az a pedagógus jelentkezhet ugyanis, aki legalább 14 év szakmai tapasztalattal rendelkezik, van szakvizsgája, legalább ötéves tapasztalatot szerzett arról az intézménytípusról, ahol tanfelügyelő szeretne lenni, és jelenleg is pedagógus-munkakörben, pedagógiai szakértőként vagy pedagógiai előadóként dolgozik. Az országos szakértői névjegyzékben nem kell szerepelni, ugyanakkor a minősítésre felkészítő képzés elvégzése után jelentkezni kell a névjegyzékbe. Ezért 40 600 forintot kell fizetni.

Ezután a jelentkezőknek két online tesztet kell kitölteniük: az egyikkel a szakértői kompetenciákat vizsgálják, a másik a tanfelügyeleti és pedagógusminősítési munkához kapcsolódó jogszabályok ismeretét ellenőrzi. Az Oktatási Hivatal oldalán közzétett információk szerint a tesztek eredményeit is figyelembe véve alakítják ki az egyes képzési ütemekbe sorolt szakértők listáját. A szakértők kiválasztásáról itt találtok további részleteket.