szerző:
Eduline

Tűhegynyi nyíláson át, mégis a legszebb oldaláról kapják lencsevégre mindennapjaikat egy brazil nyomornegyedben működő fotósiskola diákjai: a hét éve alapított különleges intézménynek eddig kétszáz diákja volt.

Tatiana Altberg 2005-ben indította útjára az első, lyukkamera project elnevezésű fotósiskolát a Rio de Janeiro egyik legveszélyesebbnek tartott Mare nevű nyomornegyedében. Az alapítók célja az volt, hogy kreativitásra ösztönözzék az intézmény 9 és 16 éves kor közötti diákjait.

A saját készítésű lyukkamrákkal (camera obscura) felszerelkezett fiatalok az állandó fegyver-, és kábítószerveszélyről szóló sztereotípiákkal szembeszállva a saját szemszögükből igyekeznek bemutatni a nyomornegyedben töltött mindennapjaikat.  

Egy lyukkamerás felvétel elkészítéséhez türelemre van szükség. A digitális fényképezők által másodpercek alatt készített megannyi pillanatfelvételt azonnal meg lehet nézni. A tűlyuk fényképezőnek hosszú másodpercekig, vagy akár percekig kell mozdulatlanul állnia ahhoz, hogy a minden oldalról fénytől védett dobozban, a lyukkal ellentétes oldalon lassan kirajzolódjon a valóság fordított állású mása.

"A gyerekek felfedeznek egy másik korszakot, mielőtt bele vetnék magukat a fotográfia jelenébe. Megtanulják másként észlelni az időt, amely éppen ellentétben áll a mai rohanó világunkkal" - mondta Altberg. Egy tízhónapos kurzus elvégzése után a diákok megtanulják, hogyan kell digitalizálni és beszkennelni a képeiket, valamint apró retusálásokat végezni rajtuk. A gyakorlati ismeretek elsajátítása mellett a fotográfia történelmével és különböző technikáival is megismerkednek.  

Az intézménynek saját fotóügynöksége és könyvtára is van. A számos emberi jogi szervezettel kapcsolatban álló Joao Roberto Ripper fényképész által alapított Az emberek képei nevű könyvtár nyolcezer képet tartalmaz, amelyeknek nagyjából a fele az interneten is elérhető. Az iskolát Brazília legnagyobb, magánkézben lévő televíziós hálózata és a Rio de Janeiro-i állam kormánya támogatja.

MTI