Szeretne azonnal értesülni a legfontosabb hírekről?
Az értesítések bekapcsolásához kattintson a "Kérem" gombra!
Az értesítés funkció az alábbi böngészőkben érhető el: Chrome 61+, Firefox 57+, Safari 10.1+
Köszönjük, hogy feliratkozott!
Hoppá!
Valami hiba történt a feliratkozás során, az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Már feliratkozott!
A böngészőjében az értesítés funkció le van tiltva!
Ha értesítéseket szeretne, kérjük engedélyezze a böngésző beállításai között, majd az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Itthon egyelőre csak álmodhatnak a tanárok arról a fizetésről, amit amerikai, ausztrál vagy éppen japán kollégáik vihetnek haza. Utánajártunk, mennyit keres egy kezdő tanár külföldön, és mennyivel maradnak el ettől az oktatási államtitkárság pedagógus-életpályamodelljében szereplő bérek.
Az Egyesült Államokban a kezdő tanárok átlagosan nagyjából évi 33 ezer dollárt, vagyis havonta valamivel több mint félmillió forintos fizetést kapnak - persze nem nem mindegy, ki hol kezdi a pályát. Alaszkában például évi 37 ezer dollár, míg Montanában mindössze 23 ezer dollár egy fiatal pedagógus éves bére. A tanári fizetés ezen kívül a tantárgytól, a gyakorlattól és a szakképesítéstől is függ, valamint attól, hogy a pályakezdő milyen szintű intézményben tanít. Hol keres 12 millió forintot egy tanár? Összefoglalónkat itt olvashatod el.
Az ausztrál államokban is különböző szempontok alapján határozzák meg a kezdő tanárok fizetését. Új-Dél-Walesben, az ország legnépesebb államában a legkifizetődőbb elhelyezkedni: a kezdő fizetés évi 41 ezer dollár, vagyis havonta nagyjából 680 ezer forint. Aki viszont a négy év tanulás után még egy évet ráhúz az egyetemen, és csak ezután kezd dolgozni, 43 ezer dolláros kezdő fizetéssel alapozhatja meg a karrierjét.
Nagy-Britanniában is függ a fizetés attól, ki hol kezd dolgozni. London belvárosában a legmagasabbak a bérek: egy kezdő tanár 23 ezer fontot, azaz havonta több mint 600 ezer forintot vihet haza. Japánban egy kezdő pedagógus 26 ezer dollárnak megfelelő összeget kap évente – nagyjából havi 430 ezer forintot. A gyakorlattal azonban gyorsan emelkednek a bérek: egy 15 éve a pályán lévő pedagógus már évi 49 ezer dollárt, azaz havi 816 ezer forintot kereshet – ezzel a mutatóval Japán Luxemburg, Svájc, Dél-Korea és Németország után az ötödik helyen áll a világranglistán.
Lengyelország: nem sokkal jobb a helyzet, mint itthon
A lengyel oktatási rendszer hasonló a magyarországihoz: az általános iskolák pedagógusainak még elegendő a hároméves, tanárképzőkben szerzett végzettség is, a középfokú oktatásban viszont már MA-fokozattal is rendelkezni kell. Minden tanárnak teljesítenie kell a szakmai gyakorlatot, sőt megkövetelik tőlük a számítógépes ismereteket és legalább egy idegen nyelv ismeretét is.
A tanári pályának 2000 óta négy szintjét - gyakorló tanár, szerződéses tanár, kinevezett tanár és okleveles tanár - különböztetik meg, melyek közül a két felső szinten állók (a 2008-2009-es tanévben ez a tanárok 75 százalékát jelentette) köztisztviselőnek minősülnek. A tanároknak kétévente kell továbbképzésre járniuk, emellett tréningeken is részt kell venniük, fizetésük azonban rendkívül alacsony, így állandó tiltakozások forrása is – 2008-as adatok szerint a kezdők éves jövedelme 5041 eurónak, vagyis 1 300 000 forintnak felelt meg.
A közoktatási törvény koncepciója alapján itthon két lépcsőben emelnék a pedagógusok bérét: az illetményalap az egyetemet végzett pedagógusok esetében a jelenlegi minimálbér kétszáz százaléka, főiskolát végzettek esetében 180 százaléka lenne. Így egy egyetemet végzett gyakornok pedagógus bruttó 156 ezer forintos bérrel kezdene, 3-5 év gyakorlat és sikeres minősítés után azonban továbblépne a pedagógus I. fokozatba, ahol az alapilletménye már 187.200 forint volna. A tanári fizetésekről bővebben itt olvashatsz.