szerző:
Eduline

A tankönyves kamara elnöke aggasztónak tartja a tankönyvpiac korlátozására és központosítására vonatkozó kormányzati elképzeléseket, amelyek vállalkozások tucatjait lehetetlenítenék el. Idén 4 százalékkal emelkedett az átlagár tavalyhoz képest - írja a Napi Gazdaság.

"A piac liberalizációja az elmúlt húsz évben minőségi változást hozott a tankönyvkiadásban, a légkör és a szabályrendszer szellemileg is stimuláló volt" − mondta a Napi Gazdaságnak Szarvas-Ballér Judit, a Tankönyves Vállalkozók Országos Testületének (TVOT) elnöke.

A nagy választék szerinte nem jelent rosszat: a kiadványok 12 évfolyamra, többféle iskolatípusra és az összes tantárgyra meghatározva kerültek be a tankönyvjegyzékbe, a tanárok a maguk oktatási módszeréhez igazodva rendelhetik meg a kiadványokat. Ami nem vált be, azt nem rendelték az iskolák, így az idővel kikerült a listáról.

Szarvas-Ballér Judit aggasztónak tartja a sajtóból megismert elképzeléseket a tankönyvpiac korlátozására és központosítására, ami vállalkozások tucatjait lehetetlenítené el, egy egész ágazatot szüntethet meg. A TVOT véleményét nem kérték ki a változtatásokkal kapcsolatban, várhatóan most ősszel fogadja a testület képviselőit az oktatási államtitkár.

A versenykorlátozás uniós szabályokat is sérthet − vélik szakmai körökben −, Szarvas-Ballér Judit szerint pedig a Magyarországon levő külföldi kiadók sem hagyják majd szó nélkül a befektetéseik megtérülését veszélyeztető elképzeléseket. Tartós tankönyvek korábban is léteztek − jegyezte meg a szakember −, az intézményfenntartók az ingyenes tankönyvellátást részben ilyen formában is biztosítják. Az iskolák is halmoznak fel ilyen kiadványokat, ám ezeket a családok nem igazán igénylik, helyettük vagy mellettük gyakran saját példányt is vásárolnak a gyerekeknek.

eduline