szerző:
Eduline

Alkotmányos garanciát kérnek a tizennyolc éves korig tartó tankötelezettség fenntartására, ezért az Országgyűlés alkotmány-előkészítő bizottságához fordulnak a szülői szervezetek.

A Magyarországi Szülők Országos Egyesülete közleményében azt írta: a tizennyolc éves korig tartó tankötelezettség fenntartásáért a szülők a pedagógustársadalom együttműködésére is számítanak. A Széll Kálmán Tervben előírt, tizenöt éves korig tartó tankötelezettség bevezetése nem segíti a társadalmi különbségek csökkentését, a társadalmi mobilitást; iskolákat, tanári álláshelyeket szüntetne meg.   

A tanköteles életkor leszállításával több tízezer kiskorú saját elhatározásból kimaradhat az iskolából, egyes szülők dolgozni küldik őket, és tizenötödik születésnapjukon az iskola megszüntetheti a nehezen kezelhető tanulók jogviszonyát - írták. A tankötelezettség leszállítása miatt növekedhet a fiatalkori munkanélküliség, a gyermekmunka, a kizsákmányolás, a gyermekprostitúció, a csellengők és az éhező gyermekek száma, a gyermekbűnözés, a drogfogyasztás, az öngyilkosságok száma - sorolták a szerintük várható következményeket. A kormány oktatással kapcsolatos terveiről bővebben itt olvashatsz.

A szülői szervezetek szerint munkanélküliség vár majd az iskolát félbehagyó diákokra

Javaslatukat indokolva kiemelték: a nemzetközi egyezmények és a magyar törvények szerint is kiskorú az a személy, aki tizennyolcadik életévét nem töltötte be. Tizennégytől tizennyolc éves koráig a kiskorú korlátozottan cselekvőképes, ezért különös biztosítékokat és gondozást igényel - mutattak rá.
   
A Széll Kálmán Tervben az olvasható: fel kell kínálni a tizenötödik évüket betöltő fiataloknak, hogy választhassanak, folytatják tanulmányaikat vagy munkába állnak. Ezért a jövő év szeptemberében hatályba lépő közoktatási törvény a tankötelezettség felső határát tizenöt évre szállítja le. A dokumentum helyzetértékelése szerint a közoktatásban problémát okoz, hogy az általános iskolák gyakran olyan tudással bocsátják el a tanulókat, amely nem elégséges a megfelelő munkavégzéshez. Felvetik azt is, hogy hiányzik az egészséges arány a gimnáziumok, a szakközépiskolák és a szakiskolák között, ezt pedig súlyosbítja a tizennyolc éves korig tartó tankötelezettség. Az adósság növekedésének egyik okaként a terv azt nevezi meg, hogy miközben a kétkezi szakmákban munkaerőhiány van, a gyerekeket sokszor feleslegesen hosszan és sokszor rossz irányba képzik.

 MTI