Egyre több amerikai és brit iskolai körzetben fontolgatják a hatnapos iskolahét bevezetését – a tervek szerint a diákoknak legalább hat-hét órájuk lenne naponta, és szombaton is nyitva tartanának az oktatási intézmények. A változtatástól a tanulmányi eredmények és a többgyermekes anyák elhelyezkedési esélyeinek javulását várják.
A hatnapos iskolahét bevezetését tervező iskolakörzetek közé tartozik Memphis, ahol több oktatási szakember úgy nyilatkozott, hogy a diákok tudása akkor válhatna igazán versenyképessé, ha több időt tölthetnének az iskolában, többek között
egy második idegen nyelv elsajátításával – erre azonban a jelenlegi óraszámok mellett nincs lehetőség.
A város oktatási vezetői ezért a hatnapos iskolahét bevezetését fontolgatják: a tanulóknak minden nap hét órájuk lenne, a középiskolákban tíz nappal tovább tartana a tanév, amelyet rövidebb szakaszokra osztanának be.
Több pedagógus úgy gondolja, a kisebb gyerekek nem bírják majd a hosszú iskolai hetet – azzal érvelnek, hogy a hét-nyolcéves diákoknak szükségük van a testmozgásra és a pihenésre, az új órarend miatt erre azonban alig lesz lehetőségük.
Hasonló tervek vannak napirenden Baltimore-ban is: egy helyi televízió a nézőivel is megszavaztatta a kérdést, többségük azonban elutasította a hatnapos iskolahetet. Sokak szerint azt, amit öt nap alatt nem tudnak elsajátítani az iskolákban a diákok, hat nap alatt sem tudják majd, mások vallási okok miatt kifogásolják a szombati tanítást, sőt olyan olvasói levél is érkezett, amely a régi, szintén hatnapos tanítási hét sikertelenségét hozza fel ellenérvként.
Michael Gove brit oktatási miniszter szerint is érdemes lenne az iskolákat pedig arra kötelezni, hogy öt- helyett hatnapos tanítási hetet vezessenek be. A tárcavezető követendő példaként június végén a Norwich Free Schoolt említette, amelyben a következő tanévtől heti hatnapos lesz a tanítás, az intézmény évi ötvenegy héten keresztül lesz nyitva – egyedül a karácsonyi vakáció idején és a munkaszüneti napokon tart majd zárva, a nyári szünetet pedig négyhetesre rövidítik.
Gove úgy véli, a hosszabb tanítási napok bevezetését is érdemes lenne megfontolni, a szülők életét ugyanis megkönnyítené, ha a tanulók egészen este hétig-nyolcig az iskolában maradhatnának, és vacsorát is kapnának - a többgyermekes anyák így könnyebben vállalhatnának munkát.
Mikor kezdődik a 2011/2012-es tanév, mikor lesz az őszi és a téli szünet? A legfontosabb dátumokat itt találod.eduline