szerző:
Eduline

Radikális módosításokat tervez a közoktatásban Michael Gove brit oktatási miniszter: négyhetesre rövidítené le a nyári szünetet, az iskolákat pedig arra kötelezné, hogy öt- helyett hatnapos tanítási hetet vezessenek be.

A brit tanulók így is jóval kevesebb időt tölthetnek nyaralással, mint a magyar, az olasz vagy a spanyol diákok: a nyári szünet jelenleg hathetes, július második felétől szeptember elejéig tart. Ha Michael Gove tervei megvalósulnak, Nagy-Britanniáig tartják majd Európa legrövidebb vakációját – írja a Daily Mail. Az oktatási tárca vezetője szerint a hosszabb tanítási napok bevezetését is érdemes lenne megfontolni, a szülők életét ugyanis megkönnyítené, ha a diákok egészen este hétig-nyolcig az iskolában maradhatnának, és vacsorát is kapnának – a többgyermekes anyák így könnyebben vállalhatnának munkát.

Beszigorít a brit oktatási miniszter: rövidebb nyaralás, hosszabb tanév

Gove követendő példaként a Norwich Free Schoolt említette, amely a következő tanévtől heti hat napos lesz a tanítás, az intézmény évi ötvenegy héten keresztül lesz nyitva – egyedül a karácsonyi vakáció idején és a munkaszüneti napokon tart majd zárva, a nyári szünetet pedig – a tárcavezető javaslatára – négyhetesre rövidítik. Meddig tart itthon a nyári szünet, mikor kezdődik a tanév, és mikor lesz az őszi szünet? A 2011/2012-es tanév legfontosabb dátumait itt találod.

Nyári szünet - Magyarországon június közepétől szeptember 1-ig tart

Egyesült Államok: tíz-tizenkét hét, a legtöbb államban május végétől szeptember elejéig tart, Floridában például június 9-től augusztus 23-ig
Anglia és Wales: hathetes a nyári szünet, július 22-től szeptember első hetéig pihenhetnek a diákok
Ausztria: kilenc hét
Ausztrália: hat és fél hétig tart a vakáció
Ciprus: tizenegy hetes a szünet
Dánia: hat és fél hétre, június 25-től augusztus 9-ig zárnak be az iskolák
Franciaország: kilenc hétig pihenhetnek a diákok
Németország: a német iskolai szünet az egyik legrövidebb, mindössze hat-nyolchetes
Görögország: tizenkét hét
Olaszország: tizenkét-tizenhárom hetes a szünet
Portugália: június 22-től szeptember 8-ig vagy 13-ig tartanak zárva az iskolák
Spanyolország: tizenegy hetes, június második felétől szeptember közepéig tart

A tervek már most kiverték a biztosítékot a pedagógus-szakszervezeteknél, a jelenlegi szabályok ugyanis viszonylag alacsonyan, 190 tanítási napnál húzzák meg a határt – vagyis az oktatási intézményeknek legalább ennyi napon kell fogadniuk a diákokat.

Máshol is lefaragnak a nyári szünetből

Több amerikai állam is a két és fél hónapos nyári vakáció lerövidítését tervezi, az oktatáspolitikusok szerint inkább év közben kellene két-háromhetes szüneteket tartani. Az oktatási minisztérium adatai alapján 2000-ben másfél millió amerikai diák járt olyan általános iskolába, ahol a hosszú nyári vakáció helyett év közben adták ki az iskolai szüneteket. A tárca szerint 2004-re kétmillióra, 2008-ra pedig két és fél millióra nőtt a „year-round” rendszerben tanulók száma, 2012-re pedig az egyesült államokbeli diákok közel tíz százaléka tanul majd olyan intézményben, ahol a tanrend ezt a felosztást követi. Négynapos tanítási hetet vezetnének be az egyesült államokbeli iskolákban - összefoglalónkat itt olvashatod el.

A hosszú nyári vakáció helyett rövidebb évközi szünetek?

Eugene White, Indianapolis oktatási felügyelője szerint is érdemes átszabni a tanítási szünetek rendszerét, a rövidebb vakációk ugyanis nemcsak a diákokat, hanem a tanárokat is felfrissítik, ráadásul ennyi idő alatt a tanulók is kevesebbet felejtenek. Egy 2008-as brit tanulmány szerint a hosszú vakáció elsősorban a hátrányos és halmozottan hátrányos helyzetű iskolások teljesítményére van rossz hatással, ráadásul a gyerekek a hat-tíz hetes szünet ideje alatt sokkal nagyobb eséllyel kerülnek bajba, mint tanév közben – egyszerűen azért, mert ilyenkor kevesebb szervezett programban vesznek részt.

„A hosszú nyári szünetet eredetileg azért találták ki, hogy a gyerekek is tudjanak segíteni nyáron a gyümölcsszedésben és más mezőgazdasági munkákban” – mondta Sonia Sodha, a kutatás vezetője, aki szerint az ideális az lenne, ha a tanév nyolchetes tanítási időszakokból állna, két terminus között mindig lenne egy kéthetes szünet, a nyári vakációt pedig egy hónaposra rövidítenék le.

eduline