Szeretne azonnal értesülni a legfontosabb hírekről?
Az értesítések bekapcsolásához kattintson a "Kérem" gombra!
Az értesítés funkció az alábbi böngészőkben érhető el: Chrome 61+, Firefox 57+, Safari 10.1+
Köszönjük, hogy feliratkozott!
Hoppá!
Valami hiba történt a feliratkozás során, az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Már feliratkozott!
A böngészőjében az értesítés funkció le van tiltva!
Ha értesítéseket szeretne, kérjük engedélyezze a böngésző beállításai között, majd az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Hiába demonstráltak, gyűjtöttek aláírásokat és alapítottak tiltakozó Facebook-csoportot a Janikovszky Éva Általános Iskola tanárai és diákjai, az erzsébetvárosi képviselő-testület péntek délelőtt úgy döntött, bezárják a Rottenbiller utcai iskolát. A szülői szervezet döntött a lehetséges jogi lépésekről, információink szerint az ellenzéki képviselők is megtámadják a határozatot.
„A döntés nem lepett meg minket, az iskola bezárására szavazó erzsébetvárosi képviselők úgy gondolják, hogy ilyen egyszerű megszüntetni valamit” – mondta Lugosi András, a Janikovszky Éva Általános Iskola és Gimnázium szülői szervezetének elnökségi tagja. A szülők jogi lépéseket fontolgatnak, az eduline információi szerint több terv is született már, elképzelhető, hogy bírósághoz vagy a fővárosi kormányhivatalhoz fordulnak, a céljuk az, hogy felfüggesszék vagy megsemmisítsék a VII. kerületi képviselő-testület péntek délelőtti döntését.
Tizenegy igen, négy nem arányban szavazta meg a képviselő-testület a Rottenbiller utcai iskola megszüntetését, a határozatban az szerepel, hogy a csökkenő diáklétszám miatt szeptembertől a meglévő öt kerületi iskola helyett mindössze három indíthat osztályokat. Megszűnik az Erzsébetvárosi Általános Iskola és Informatikai Szakközépiskola, a Magyar-Angol Két Tannyelvű Általános Iskola és Vendéglátó Szakiskola, illetve a Janikovszky Éva Általános Iskola – a gimnáziumi rész a fővároshoz kerül.
Mindenki megy a Barossba - ha lesz elég diák
Az önkormányzat korábban azt ígérte, hogy nemcsak a janikovszkys diákokat, hanem a teljes, 42 fős tantestületet is átveszi a Baross Gábor Általános Iskola – de csak akkor, ha nem csökken a tanulói létszám. Hollósi Gáza, a VII. kerületi önkormányzat művelődési irodájának vezetője május elején azt mondta, az összes pedagógusnak akkor tudnak munkát adni, ha az összes jelenlegi osztály megmarad, erre azonban a kerület nem tud garanciát vállalni, a szülők döntésén múlik, hogy gyerekeiket átíratják-e egy másik intézménybe.
Egyelőre kérdés, hogy hol kezdenék az osztályok a 2011/2012-es tanévet, a Baross Gábor Általános Iskola Hernád utcai épületében ugyanis jelenleg a Facultas Alapítvány középiskolája működik, amely – a korábbi hírekkel ellentétben – nem is akar kiköltözni. A Facultas Humán Gimnázium és Szakközépiskola honlapján lévő május 3-i közleményben az áll, hogy az önkormányzat biztosította őket, nem kell elhagyniuk az épületet. Peszleg Brigitta, a szülői szervezet elnökségi tagja az eduline-nak korábban úgy nyilatkozott, az önkormányzat abban reménykedik, hogy kevés szülő engedi a Barossba a gyermekét, így a Facultas mellett a janikovszkys diákok is elférnek majd a 350 férőhelyes épületben – a Janikovszkyban jelenleg 465-en tanulnak.
Keveset spórol a kerület az iskola megszüntetésével
A képviselő-testület fideszes tagjai péntek délelőtt a diáklétszám csökkenésével indokolták döntésüket. A bezárásra ítélt intézmény igazgatója szerint az Erzsébetvárosban valóban csökkent a tanulók száma, de ez a Janikovszkyra nem érvényes, sőt a gimnáziumi képzés elindítása óta még nagyobb a túljelentkezés. Míg a megmaradó Baross iskolába mindössze tizenhárom első osztályost írattak be, addig a Janikovszkyban ötvenkét diák kezdte volna meg tanulmányait.
Az iskola megszüntetéséről szóló intézkedési tervet az önkormányzat április 15-án fogadta el, és 20-án küldte el az iskolának – az összevonás előtt kötelező kikérni közoktatási szakértő véleményét, a szakember azonban csak május 2-án, tehát több mint két héttel a határozathozatal után ment el először az intézménybe, a hatástanulmányt pedig azóta sem hozták nyilvánosságra.
„Politikai döntés született”
Az LMP „szégyenteljes és teljesen elfogadhatatlan” döntésnek nevezte a Janikovszky megszüntetését, Osztolykán Ágnes pénteki sajtótájékoztatóján azt mondta, a Fidesz „iskolarombolást” folytat, figyelmen kívül hagyva a szülők akaratát és a tényeket, „nem lehet egy hazugsággal olyan iskolát bezárni, amely ennyire fontos a kerületnek”. Hétfőn azt javasolták, hogy hozzanak létre egy iskolamentő alapot félmilliárd forint alaptőkével, emellett arra kérték az önkormányzatokat, hogy ne szüntessenek meg több oktatási intézményt, hirdessenek iskolabezárási moratóriumot. Kispál Tibor, a VII. kerületi önkormányzat MSZP-s képviselője szerint Erzsébetváros a döntéssel „négy helyi iskola közül kettőt leradírozott a térképről”, ez egyértelműen politikai döntés volt.
Iskolabezárások Budapesten - egyre hosszabb a lista Négy budapesti általános iskolát szüntetnek meg a kerületi önkormányzatok a következő néhány hónapban. A zuglói József Attila Általános Iskola 142 – többek között tanulási és magatartási nehézségekkel küzdő – tanulója a Telepes utcai Széchenyi István Általános Iskolában kezdi a következő tanévet. Csepelen a II. Rákóczi Ferenc Általános Iskolára kerül lakat, a négyszáz férőhelyes intézmények jelenleg mindössze százharminc diákja van. Az V. kerületben is eggyel kevesebb alapfokú oktatási intézmény működik majd: az önkormányzat oktatási bizottsága május 9-én arra szavazott, hogy augusztus 31-én szűnjön meg Belváros-Lipótváros egyetlen gyógypedagógiai intézménye, a Kormos István Általános Iskola. A bezárásra ítélt budapesti iskolákról bővebben itt olvashatsz.