Szeretne azonnal értesülni a legfontosabb hírekről?
Az értesítések bekapcsolásához kattintson a "Kérem" gombra!
Az értesítés funkció az alábbi böngészőkben érhető el: Chrome 61+, Firefox 57+, Safari 10.1+
Köszönjük, hogy feliratkozott!
Hoppá!
Valami hiba történt a feliratkozás során, az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Már feliratkozott!
A böngészőjében az értesítés funkció le van tiltva!
Ha értesítéseket szeretne, kérjük engedélyezze a böngésző beállításai között, majd az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Gyakorlatorientált, hároméves szakképzést alakítanak ki, s a gyakorlati oktatásba a kisebb vállalkozásokat is bevonják majd - mondta a Nemzetgazdasági Minisztérium foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkára csütörtökön Székesfehérváron, ahol megnyitotta a pályaválasztási kiállítást.
A szakképzés rendszerének átalakítása azért vált szükségessé, mert jelenleg túl hosszú a képzési idő, s a megszerzett szakmunkás-bizonyítvány mögött sok esetben nincs tényleges gyakorlati tudás. Azt már a munkahelyén kell megszereznie a fiatalnak - fejtette ki Czomba Sándor.
A szakképzés átalakításáról szóló összefoglaló cikkünket itt olvashatod el. Az OKJ-s képzésekről pedig itt találod a legfontosabb információkat.
A gyakorlatorientált szakképzés során a manuális képzésben - az iskolai tanműhelyek mellett - nagyobb mértékben számítanak a kisebb vállalkozásokra, egyéni vállalkozókra, s anyagilag is ösztönzik majd őket arra, hogy részt vállaljanak a feladatból. Továbbá magasabb normatívával igyekeznek a hiányszakmák oktatására késztetni az intézményeket.
A várhatóan a 2011/2012-es tanévben induló új szakképzési rendszerben meg kell találni az európai uniós támogatással létrejött, korszerű tanműhelyekkel rendelkező, de a velük szemben támasztott reményeket nem mindenütt beváltó térségi integrált szakképző központok (tiszk) helyét, s lehetőségeit - mondta az államtitkár.
Bővíteni akarják a gazdasági kamarák szakképzésben betöltött szerepét is, azok a jelenlegi 26 helyett 125 szakmát "felügyelnek" majd. A jövőben várhatóan nemcsak a vizsgabizottsági elnökök delegálása lesz a dolguk, hanem akár tankönyvet írathatnak vagy esetenként a vizsgakövetelményeket is meghatározhatják.
Czomba Sándor közlése szerint azonban az állam felügyelő, monitorozó szerepére továbbra is szükség lesz, s garanciák beépítésével biztosítják, hogy a kamarák valóban felkészülten, hozzáértő szakemberek foglalkoztatásával éljenek a lehetőséggel. Úgy véli, ahhoz, hogy elegendő jól képzett szakmunkás kerülhessen ki a munkaerőpiacra, a jelenlegi szakmunkástanuló-létszámot legalább a duplájára kell növelni. Az új szakképzési rendszer kialakításának folynak a műhelymunkái - közölte az államtitkár.
A Közép-dunántúli Regionális Munkaügyi Központ által szervezett, szombat délutánig nyitva tartó pályaválasztási kiállításon 67, szakképzést folytató iskola és felnőttképző intézmény mutatkozik be az Árpád Szakképző Iskola és Kollégiumban. A rendezvényre ötezernél több fiatalt, illetve szülőt várnak. Czomba Sándor kiemelte: a hasonló kiállításoknak komoly szerepük lehet a pályaválasztásban, amely nem egy "ad hoc" lépés, hanem a szülők, a pedagógusok és a gyerekek együttgondolkodásának, átgondolt döntésének az eredménye.