Többszáz milliós állami támogatás eltűnése miatt indít átfogó vizsgálatot a Nemzeti Erőforrás Minisztérium a Vocational Academy Alapítvány ellen, mely több iskolát vitt csődbe a közelmúltban - írja a Magyar Nemzet. Az alapítvány három évvel ezelőtt több kistelepülés oktatási intézményének fenntartási jogát szerezte meg, ahol az elmaradó közüzemi számlák mellett hónapokon át nem kapták meg bérüket a pedagógusok. a tanárokkal szemben számos pert vesztett már a Vocational Academy.
A tárca sem tudja, hova folyt a gyermekek oktatására kifizetett több száz millió forint, ezért vizsgálatot kezdeményezett az illetékes hatóságoknál. A több iskolát csődbe vitt alapítvány három évvel korábban tucatnyi kistelepülésen szerezett jogot arra, hogy oktatási intézményt tartson fenn. Több iskola esetében azonban nem egyenlítette ki a közüzemi számlákat, de nem kaptak fizetést a pedagógusok sem.
A hónapokon keresztül tartó késlekedés miatt munkaügyi perek révén igyekeztek megszerezni pénzüket a tanárok, az elindított és februárig mintegy 70 esetben megnyert perek ellenére sem kapták meg azonban bérüket a tanárok. A két és fél éves vitát követően a jogerős ítélet szerint 150 millió forinttal tartozik dolgozóinak az alapítvány.
Szeptember 22-én egyeztetésre hívta a tanárokat Gloviczki Zoltán közoktatási helyettes államtitkár, a tárgyaláson pedig a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete is képviseltetette magát, mely az elmúlt években jogi segítséget nyújtott a pedagógusoknak. A szintén károsult Árvay Péter, sopronkövesdi tanár a Magyar Nemzetnek elmondta: mivel közfeladatot láttak el, elfogadhatatlannak tartja, hogy a tanári bérek kifizetésére nincsen garancia. Ugyan azt a helyettes államtitkár kifejtette, hogy szankciókat ők sem alkalmazhatnak, szakmai és erkölcsi segítséget biztosítanak majd a pedagógusoknak.
Az egyeztetetések eredményeként teljes körű vizsgálat lefolytatására kéri az illetékes hatóságokat a tárca: így felül kell vizsgálni, hogy a korábbi ellenőrzések miért nem jártak eredménnyel, hogy hová tűnt a gyerekek oktatására kifizetett állami támogatás, és hogy miért működtethet még ma is iskolákat az alapítvány. Árvay Péter szerint három szervezetet érinthet a vizsgálat, melyek ugyan a múltban vizsgálódtak az ügyben, a mai napig nem rendezte tartozásait az alapítvány. A tanár az Oktatási Hivatalt, a normatívát folyósító Magyar Államkincstárat, illetve a működéshez szükséges engedélyt kiadó Győr-Moson-Sopron Megyei Jegyzői Hivatalt említette.
Eredetileg 24 intézményt működtetett az alapítvány, melyből februárra kettő maradt fent. Hiába volt továbbá inkasszó a szervezet számláján, az alapítványt tulajdonló Nagy Ottó László újabb szervezetnek, a Szféra Vocational Academynek adta át az iskolák fenntartói jogát.
edupress