Mióta Jamie Oliver háborút indított a médiában a zsíros és hízlaló iskolai menza ellen, az angol kormány kezét-lábát törve próbálja átalakítani a gyermekétkeztetést és hoz új szabályokat az egészségtelen ételek háttérbe szorításáért. Ennek a próbálkozásnak az egyik eredménye, hogy ma már az iskolai vezetőség azt is megszabhatja, hogy mit hozhat a gyerek tízóraira az iskolába, és bizony ha ez nem elég friss és gyümölcsös, akkor a szülők figyelmeztetést kapnak. Ez utóbbi húzása az intézményeknek kiverte a biztosítékot a szigetországban, ahol már a legelvetemültebb anyukák a kerítésen keresztül etetik a csemetéjüket sültkrumplival hogy az ne maradjon éhen.
Az angol Ofsted (egy, az iskolákat ellenőrző független intézmény) beszámolója szerint a szülőket irritálja az iskolaigazgatók azon viselkedése, amikor az egészséges étkeztetés zászlaja alatt megszabják, hogy a gyerek mit vihet magával és mit nem az iskolai tízóraira. A szülők nem az egészséges étrend ellen lázadnak, hanem hogy a különböző szabályok miatt sokszor mér azt sem tudják hogy mit rakhatnak a tízórais dobozba , ráadásul a gyerekek nem mindig kedvelik az előírt, egészségesebb ételeket, így az legtöbbször a kukában landol.
A gyerekek egészséges iskolai étkeztetése azóta van a közvélemény állandó fókuszában mióta Jamie Oliver egy tévéshowban elég hatásvadász módon megmutatta, hogy az iskolai menzákon mennyire egészségtelen, zsíros és gyenge tápértékű ételeket kínálnak. A szakács ezután lesöpörte a polcokról a chipset és megmutatta az iskolai konyháknak, hogyan váltsák le az „aranybarna” olajban sütött, agyonfőzött és az előre feldolgozott ételeket egészségesebb fajtákra. A kampánynak meglett az eredménye: az iskolákból eltűntek a pénzbedobós gépek, ahonnan kólát, chipset és csokit vehettek a gyerekek. Az ételek állaga ugyan nem mindig javult jelentősen, de ma már minden iskola kínál egészségesebb menüt: durum tésztát, teljes kiőrlésű kenyeret, friss párolt zöldséget, salátát, és gyümölcsöt a gyerekeknek. Ezzel párhuzamosan persze megugrottak az ebédpénzek, ami nem jött jól a családoknak, ráadásul egy alapkérdés megválaszolatlanul maradt: hogy a gyerekek eszik-e egyáltalán ilyesmit?
A válasz tulajdonképpen lényegtelen, mert ha nem eszik, a menza helyett az otthonról hozott tízórai lenne a választható opció, de nem az. Ma már minden jó nevű iskola igazgatója fél, hogy egy inspekció során „egészségtelennek” titulálják az iskolai étkeztetést így azokra a tanulókra is kiterjesztetik az „egészséges étkeztetési” szabályokat, akik otthonról hozzák a tízórait. Szénsavas üdítő, kakaó, csokoládé, chips vagy nápolyi egyáltalán nem kerülhet a csomagba és ha lenne Túró Rudi Angliában, akkor a csokibevonat miatt az is „egészségtelennek” számítana, csak úgy mint minden tejszelet.
Nem csoda hát, ha a szülők nem kedvelik ezt a korlátozást, mert a gyerek így többnyire éhes marad. A BBC cikkéhez hozzászóló szülők többsége azt szeretné ha magánügyének tekinthetné, hogy mit eszik a gyerek. Egy vélemény szerint a legtöbb iskola nincs is felkészülve az „egészséges” ételek tárolására. „Egy meleg sarokban tartogatott tízórais dobozban a gyümölcs megbarnul vagy megerjed, a saláta elfonnyad, márpedig ezt a gyerekek nem fogják étvágygerjesztőnek találni.” - mondja a hozzászóló.
Ráadásul mint kiderült, nagyon sok szülő egyszerűen nem engedheti meg magának (még a gyerekének sem) az egészséges ételeket, főleg ha az a szemétben végzi. Nagy-Britanniában egy alma ára 50 penny (160-170 forint) egy zacskó chips azonban csak 10 pennybe (kb 40 forintba) kerül. A chips javára legyen mondva, hogy az mindig elfogy, míg az alma nagyon sokszor két harapással a kukába kerül, a gyerek pedig éhes marad.
Az Ofsted felmérései szerint ráadásul az egészséges étkeztetést nehezebb tartani a középiskolában, mint az általánosban. Ennek az oka az lehet, hogy a tinik itt már nagyobb hangot adnak az igényeiknek. A legtöbb szereti a sülkrumplit és a hamburgert a menzán, és a tízóraizók is kevésbé találják étvágygerjesztőnek a teljes kiőrlésű barna kenyeret sajttal, a répa szeleteket és a vizet, egy sonkás zsömle, szénsavas üdítő és egy csokiszelet helyett.
Krisztina O'Brien
London