szerző:
Eduline

A puskázás hagyományos módjai - az apró cetlik készítése, a súgás, a másolás – köszönik, jól vannak, ma is működnek. Ám az összetett tesztek jóval több adatot igényelnek, mint ami elfér egy tenyerünkben, vagy elrejthető méretű papír fecniken. Ezen segít a technológia.

Csalók manapság mindenhol vannak: a sportpályán, a céges tárgyalótermekben, és a politikai felsővezetés sem mentes tőle. Nem titok, a csalás legalább ennyire, ha nem jobban, népszerű a diákok körében is. A fejlett technológiák még könnyebbé teszik a puskázást, így azok a tanulók is inkább efelé hajlanak, akik máskülönben szorgalmukra építenének.

Egy felmérés szerint a tanulóknak több mint ötven százaléka a puskázásból élt diákévei alatt. És ahogyan egyre fejlettebb eszközökhöz folyamodnak, annál nehezebb kiszűrni őket, tanáraiknak párhuzamosan kell haladniuk a korral. És minél kevésbé buknak le a „rosszfiúk”, annál hajlamosabbak a többiek is átvenni szokásukat. Ráadásul, szinte minden nap tartogat valami technikai újdonságot, így csupán idő kérdése, hogy mikor jelenik meg az osztálytermekben. Elvégre, a technológia a diákok életének nagy részében helyet kap.

Miért is puskáznak a nebulók?
Nehéz erre válaszolni, hiszen minden tanulónak megvan a maga oka a puskázásra. Lássuk a leggyakoribbakat:

1. Lustaság, vagy túl nehéz tananyag – általában ezeket hozzák fel leginkább a rendszeres puskázók.
2. Érdeklődés teljes hiánya – mindenkinek más az érdeklődési területe, és bizony elképzelhető, hogy olyat kell tanulni, ami nem éppen esik ebbe bele. Unalmas, vagy hasztalannak vélt dolgokat senki sem szívesen tanul. Az ő szemszögükből a puskázás a jegyszerzés időtakarékos és ártalmatlan módja, amely nem jár fejfájással.
3. Időhiány – korai kelés, késői fekvés, miközben tele a nap feladatokkal és programokkal. Nem csoda, ha a maradék időt inkább a társasági életnek vagy az alvásnak szentelik a fiatalok. Tanulás helyett pedig puskát készítenek.

Miután láttuk a puskázás főbb indítékait, nézzük, napjainkban milyen módszerekkel teszik könnyebbé iskolai pályafutásukat a diákok.

A puskázás hagyományos módjai - az apró cetlik készítése, a súgás, a másolás – köszönik, jól vannak, ma is működnek. Ám az összetett tesztek jóval több adatot igényelnek, mint ami elfér egy tenyerünkben, vagy elrejthető méretű papír fecniken. Ezen segít a technológia, amely lecseréli a miniatürizált tankönyveket, az apró eszközök ráadásul hatalmas kapacitással is rendelkeznek. Lássuk a hét leggyakoribb eszközt, melyet rendre bevetnek a gyerekek:

Egy ártaltan tekintet talán segít

Szöveges üzenet – a high-tech puskázás úttörője, amióta ugyanis a diákok rájöttek arra, hogy a vizsgateremben ülve milyen egyszerűen léphetnek kapcsolatba a külvilággal, szívesen kérnek választ kérdéseikre ilyen módon. Mindazonáltal, ez a módszer nem veszélytelen, géppuskakezűek azonban könnyűszerrel alkalmazzák.

Mobil, kamerával – Ma már a mobiltelefon nem luxustermék, bárkinek lehet kamerával szerelt készüléke. Ez a megoldás kevésbé feltűnő, mint az SMS, emellett gyorsabb is. Egyszerűen csak le kell fotózni a vizsgalapot, elküldeni MMS-ben, majd várni, míg visszajön a kidolgozott válasz.

MP3, MP4 lejátszó – a használható puskázó eszközök soron következő remeke. Az előzőleg rögzített tananyag simán lehallgatható a vizsga alatt. Az iPod a legkedveltebb, hiszen a hangfájlok zeneszám címek mögé rejthetők. Vezetékei könnyen elrejthetők a ruházat alatt, emellett kijelzőjén képek és videók is megjeleníthetők, amely nagyon hasznos, amennyiben a vizsgán grafikonokra is szükség van. A sétálómagnók ideje már lejárt.

Számológép – a programozható számológépekben tárolhatók szövegek, képletek, és talán képek is. A Texas Instruments nevű gyártó szerint TI-83 Plus terméke az amerikai diákok nagy kedvence – nem is kérdés, miért. A bővíthető memóriája révén akár zsebszámítógéppé is alakítható. Ráadásul, többek között matek, kémia, fizika, közgáz vizsgákon is engedélyezett használata.

Drótnélküli fülhallgató + mikrofon – az apró, fülbe helyezhető rész gyakorlatilag láthatatlan marad a tanárok figyelő szemei előtt. A ruházat alá rejtett mikrofon segítségével pedig el lehet suttogni a rövid kérdést egy vizsgán kívüli személynek, utána már csak szorgalmasan jegyzetelni kell a hallottakat.

Palm, PocketPC – bármilyen PDA (personal digital assistant), valamint ahogyan már írtuk, a fejlettebb kalkulátorok infrán, bluetoothon, vagy vezeték nélküli internet hozzáférésen továbbíthatják a vizsgázó számára szükséges információkat. És ha már egyszer kapcsolódtak valamilyen hálózathoz, a tudás csak úgy áramlik a papírra.

Láthatatlan tintájú toll – ennek segítségével szinte előre megírható a vizsga legtöbb kérdése, valamint a puskának kinéző cetlik is üresnek tűnnek a szabad szem számára. Azonban a megfelelő megvilágításban – melyről a toll másik végén található lámpácska gondoskodik – minden láthatóvá válik, amit egyszer leírtak.

És mindez csak néhány azon kütyük sorából, amelyeket a diákok a jobb jegyek megszerzésére használnak. Egy biztos, ha vizsgára kell készülni, a tanulás helyett a diákok sokkal több időt fecsérelnek az ilyen irányú kreativitásukba.

Az államilag finanszírozott helyeket megkapó felsőoktatási tanulók természetesen nem látják szívesen maguk között a csalókat, hiszen míg a becsületesebbik részük szorgos munkával jutna ösztöndíjához, addig a tiltott segédeszközt igénybe vevők különösebb erőfeszítés nélkül happolják el előlük a megszolgált összeget.