szerző:
Eduline

Hétfőn a magyar nyelv és irodalom tantárggyal kezdődik az írásbeli érettségi. A szövegalkotási feladatlapra összesen három óra áll rendelkezésre, ami soknak tűnhet, de nem árt néhány jó tanácsot megfogadnod, melyeket szem előtt tartva elkerülhetsz néhány forró pillanatot

Három feladattípus, az érvelés, a műelemzés és az összehasonlító elemzés közül kell egyet választanod!, Erre a döntésre legalább öt percet szánj! Gondolatban vázold fel, melyik áll közelebb hozzád, miről tudsz, miről akarsz majd írni.

Vizsgadrukkban fogalmazást írni olykor nagy kihívást jelent, de van rá megoldás. Amennyiben egy nehéz tételt konkrét példákkal támasztasz alá, frappáns fogalmazást írhatsz az irodalom érettségin, ám ehhez gondosan be kell osztanod az idődet, és át kell tekintened a munkádat.

Az írásbeli tételek kidolgozása – legfőképpen emeltszinten – megfelelő írói és elemzői készségeket igényel. Az irodalmi témakörök pedig kifejezetten nehéznek bizonyulhatnak, hiszen a „tények” gyakran elvontak, akárcsak a szereplők vagy a teljes cselekmény. Megesik, hogy noha a vizsgázó diák felkészülten érkezik a megmérettetésre, egyszerűen nem tudja, hol kezdjen neki a feladatnak.

Nagyon fontos, hogy a vizsgatételt teljes egészében meg kell oldanod. Ehhez alaposan el kell olvasnod és meg kell értened a feladat minden egyes részét - még mielőtt nekikezdesz. Sokat segíthet, ha aláhúzod, vagy megjelölöd a kulcs- és kérdőszavakat. Ezt követően szánj néhány percet arra, hogy rendbe rakd a gondolataidat, és készíts egy jól követhető térképet.

Elmetérkép
Az elmetérképpel hatékonyan rendezheted a elképzeléseidet, készítése során elő tudod hívni az összes ismeretedet egy adott témában, miközben aktivizálod az agy kreativitásért felelős részét, serkented vizuális képességeidet és memóriádat. Nem kell mást tenned, mint a lap közepére feljegyezned a központi témát, köré írva minden egyes dolgot, ami eszedbe jut. Ezt követően összekötheted az egymással szorosan összefüggő elemeket, és megjelölheted a főbb részeket. A központi témából kiindulva pedig könnyedén „levezetheted” az egész kérdéskört. Ne feledd: egy pillanat alatt kizökkenhetsz a koncentrációból, így tedd el a mobiltelefonodat, és ne nézegesd az órádat, míg nem vagy ezzel kész.

Hagyományos esszé struktúra
A megfelelő esszéformátum létfontosságú egy vizsgán, amennyiben kigazdálkodod hozzá a szükséges időt. Ha erre odafigyelsz, máris kezdheted a bevezetést, magával a tétellel, és annak főbb pontjainak összefoglalásával. Legyél rövid, de lényegre törő, emeld ki a tétel jelentőségét. Hagyd el a nagy általánosságokat, lényegtelen részleteket, és a gyenge következtetéseket. Amennyiben a következő bekezdés is nehezen megy, kezdd egy, a témához jól kapcsolódó idézettel vagy egy példával. Az a lényeg, hogy minden nagy bekezdésed különálló pontokkal foglalkozzon, és ne csapongj. Az átláthatóság és a témaközpontúság legalább annyira fontos az érettségin, mint a tényismeret.

Időbeosztás
Ügyelj arra, hogy legyen időd mindennel foglalkozni. Ha már túl vagy a rendelkezésre álló időd felénél, ám ehhez képest az elején kialakított elképzelésednek csak egy részét sikerült feldolgoznod, lépj tovább. A végén is szükséged lesz néhány percre, hogy az egészet újra átnézd, és kijavítsd a helyesírási vagy nyelvtani hibákat, valamint hogy elkészítsd a befejezést.

Befejezés
Ez egy tartalmi összefoglalónak is tekinthető, általában megerősíti a bevezetésben foglaltakat. Amennyiben az elején jól átgondoltad a feladatot, ügyeltél az időd megfelelő beosztására, és csak a tárgyhoz tartozó részeket fejtetted ki, a végén még egy kis lazításra is jut időd.


Az Eduline-on idén is elsőként értesükhetsz a feladatsorokról és a matek érettségi megoldéásairól. Iratkozz fel hírlevelünkre vagy RSS feedünkre!