szerző:
Eduline

Magyarországon először alakult regionális politikai, területfejlesztési kihelyezett tanszék a Debreceni Egyetem és az Észak-Alföldi Regionális Fejlesztési Ügynökség együttműködésének köszönhetően. A közel egy évtizedes kooperáció megkoronázásaként létrejött Területi Tervezési és Fejlesztéspolitikai Kihelyezett Tanszék elsősorban a területfejlesztő geográfus szakos hallgatók gyakorlatorientált mesterképzésének lesz a kiemelt helyszíne, hiszen a megállapodás értelmében az Ügynökség évente 40-50 diáknak biztosít kutatási lehetőséget és szakmai gyakorlatot.

A Területi Tervezési és Fejlesztéspolitikai Kihelyezett Tanszék létrehozásával 2009 márciusától tovább bővíti szakmai együttműködését az Észak-Alföldi Regionális Fejlesztési Ügynökség (ÉARFÜ) és a Debreceni Egyetem Természettudományi és Technológiai Kara. A megállapodás célja elsősorban a geográfus és közgazdász képzés színvonalának emelése, a gyakorlatorientált oktatás biztosítása, valamint közös kutatások és elemzések végzése.

Emellett együttműködés várható a Tudományegyetemi Karok további, valamint az egyetem más képzési területein is, különös tekintettel az agrármérnök és műszaki mérnöki képzésekre.
Az ÉARFÜ a fejlesztési ügynökségek közül először vállalja, hogy egyetemi hallgatók számára biztosítja a szakmai látogatás és a nyári szakmai gyakorlat lehetőségét. Az Ügynökség aktívan segíti továbbá a tudományos diákköri munkák, a szakdolgozatok, valamint PhD disszertációk készítését és értékelését is.

Az Észak-Alföldi Regionális Fejlesztési Ügynökség munkatársainak nagy része az egyetemen végzett területfejlesztő geográfusként, közgazdászként, közülük jelenleg is sokan vesznek részt a doktori programban vagy tanítanak az egyetemen. Az eddigi együttműködés eredményességét mutatja az is, hogy az egyetemi oktatók rendszeresen segítik az ügynökség munkáját szakmai véleményezésükkel. A most létrejött fejlesztéspolitikai kihelyezett tanszék ezt a szakmai kapcsolatot teszi még szorosabbá, és biztosítja a szoros együttműködés intézményi hátterét.