Mindenki emlékszik az első tanító nénijére, nos, a most alsótagozatos tokiói diákok közül néhányra ez duplán érvényes lesz, ők „tesztelik” ugyanis az első robottanárt.
Saya, a robottanár számos nyelven beszél, tud névsort olvasni, a diákok számára alapvető feladatokat kijelölni, emellett az arca sincs „fából”: a 18 motornak köszönhetően aktuális hangulatát könnyedén ki tudja fejezni.
Ezzel szemben – feltételezhetően – nem tud házi feladatot ellenőrizni, valamint egyéni figyelmet biztosítani a diákok számára, de mivel képes ellátni egy helyettesítő tanár feladatát, a jelenlegi gazdasági helyzetben akár optimális alternatíva is lehet a nehéz helyzetbe került iskolák számára.
Saya létrehozását 15 évnyi kutatás előzte meg, atyja a Tokiói Egyetem professzora, Hiroshi Kobayashi. A jelenleg egy tokiói általános iskolában tesztelt műtanár a legújabb példája annak, hogy Japánban széleskörű felhasználási terület vár a robotokra. Olyannyira, hogy a japán kormány elképzelése szerint 2015-re minden otthonban lesz legalább egy, ennek érdekében 35 millió dollárt injekcióz a robotintelligencia fejlesztésébe.
A nyomás a szigetország elöregedő társadalma problémájának köszönhető: hét éven belül minden negyedik japán 65 év felett lesz, ami azt jelenti, hogy a munkaerő jelentősen lecsökken, ami jelentősen megnöveli a béreket, és nehézségeket okoz a szociális ellátásban.