szerző:
Eduline

Eddig úgy hittük, hogy a balkezesek magasabb IQ-val és jobb kreativitással rendelkeznek, valamint kiemelkedően teljesítenek bizonyos területeken. Nos, most kiderült: ennek a fele sem igaz, de mindenesetre jobban keresnek, mint a „szép” kezüket használók.

A balkezes diákok korántsem teljesítenek olyan jól az iskolában, mint jobbkezes társaik, de valószínűsíthető, hogy felnőtt korukban valamicskével többet keresnek majd – állítja egy tanulmány.

A kutatás során több mint tízezer, a kilencvenes években született gyereket vizsgáltak meg. Mint kiderült, a 11-14 éves balkezesek rosszul teljesítenek az IQ teszteken, és a brit nemzeti tanterv megmérettetésein is. Ráadásul, a teljesítmények közötti rés még csak a csökkenés jelét sem mutatta a diákok korának változásával. A különbség egyébként igen szerény: a jobbkezesek jellemzően mindössze egy százalékkal teljesítenek jobban, mint a balkezesek.

Noha akad némi hátrány a sutaságból, különösen a lányok számára, a kutatók úgy találták, hogy a fő probléma azokat a gyerekeket érinti, akiknek a kezdetekkor egyik keze sem domináns.

[[ Képelem (bal kéz jobb kéz) ]]

A Bristol Egyetem szakemberei, Paul Gregg professzor, valamint Carol Propper és Katharina Janke arra a következtetésre jutottak, hogy a mindkét kezüket egyformán használó tanulók fejlődése bizony alulmarad a többiekéhez viszonyítva - jóllehet a probléma először a korai években szúrhat szemet, de 14 éves korig ugyanúgy megmarad, leginkább a lányok körében.

„Az eredményeink azt javasolják, hogy a tanintézetek egyfajta jelzőként is értékelhetnék a kétkezességet, amely megmutatja azokat a tanulókat, akik nagyobb segítségre szorulnak az oktatás során.

„A kétkezességet kiszűrő teszt igen egyszerű és könnyen kezelhető. Ezáltal a legolcsóbb megoldás arra, hogy azonosítsák azokat a fiatalokat, akik máskülönben lecsúsznának a társaiktól” – vonták le a következtetést a szerzők.

A kutatók leszögezték, hogy a nem-jobbkezes gyerekek már a korai éveikben problémákkal szembesülhetnek azáltal, hogy nem sikerül teljesen alkalmazkodniuk a jobbkezes világhoz, de amire egyszer alkalmassá válnak, abban jobbak is lesznek.

Sajnos, ez leginkább a fiúkra igaz, akik felnőttként jobb eredményeket érnek el a jövedelem kérdésében, mint „jobbos” társaik. Ettől a lányok még igen messze álltak.

A kutatás során a szakemberek további tényezőket  – mint amilyen a családi jövedelem és méret, a szülők kézhasználata, vagy a gyerekek születési súlya – is figyelembe vettek, melyek ugyanúgy szerepet játszhatnak a kognitív fejlődés különbözőségében a bal- és jobbkezesek között.