A Pannon Egyetem Regionális Egyetemi Tudásközpont ÖkoRet szervezeti egysége a Műszaki és Természettudományi Egyesületek Szövetsége (MTESZ) Veszprém Megyei Szervezetével együttműködve szakmai témáinak ismertetésére konferenciát rendezett szeptember 25-én Veszprémben.
A konferencia résztvevőit Marton Gyula egyetemi tanár, az ÖkoRet projekt szakmai vezetője köszöntötte elsőként. Elmondta, hogy a több mint egy éve működő, a környezetvédelem és az élhető környezet területére fókuszáló egyetemi tudásközpont amerikai mintára, az Európai Uniós elvárásoknak megfelelően alakult. A központ létrehozásában az a célkitűzés vezérelte a Pannon Egyetemet, hogy meghatározza a Közép-Dunántúli Régió gazdasági, műszaki, tudományos, társadalmi, politikai fejlődésének irányait, lehetőségeit, sőt hatása a határokon túl is érvényesüljön a környezetvédelem területén. A szervezet célja, hogy az adott régió fejlesztéséhez tudáskoncentrációt hozzon létre, aminek legjobb helye az egyetem. Stratégiai cél a tudásbázis minőségi fejlesztésén túl, az itt megszülető tudományos eredmények gazdasági hasznosítása a tudományos és gazdasági szféra együttműködésével.
Ezt követően a felsőoktatási helyzetben bekövetkezett változásokról beszélt. Bemutatta a klasszikus egyetemi-ipari relációkat, melyek régen jól definiált képet adtak, mára azonban a kollaboráció, projektszellemű munka jellemzi az egyetemek és az ipar kapcsolatát. Elmondta, hogy ezért jött létre az ÖkoRetet bemutató konferencia, amelynek célja volt, hogy sokirányú tevékenységéből adjon ízelítőt.Marton Gyula beszélt továbbá a közelmúltban alakult spin-off cégről, amely a központhoz kapcsolódik, és amely a Regionális Zöld Klaszter menedzsment szervezete, önálló jogi személyiséggel rendelkező gazdasági társaság, egyben a Pannon Egyetem első veszprémi alapítású ilyen cége, így az első Közép-Dunántúli Egyetemi spin-off cég.
Ezt követően bemutatta a konferencia levezető elnökét, Kaleta Máriát, a Progresszió Mérnöki Iroda főmérnökét. A levezető elnök az összefogásban rejlő erőkről beszélt, továbbá központi szerepet szánt előadásában annak, hogy az egyetem felhalmozott tudásanyagát hogyan adja ki a hétköznapi életbe. Bizalmát fejezte ki, hogy az indító konferencia után kialakulhat az a közösség, mely a fejlődést segíti.
Ezt követően az előadások és konzultációk három fő témát dolgoztak fel. Szó volt a környezetbiztonsági információs rendszerről, a monitoringról, előadást hallhattak a résztvevők a szennyvíztisztító szakértői rendszerről, valamint a környezettudatos tervezési eljárásokról.
(
www.edupress.hu)