szerző:
Eduline

November közepén jár le majdnem két tucat, 2014-ben kinevezett egyetemi kancellár megbízása. A hvg.hu információi szerint hármuknak már biztosan távoznia kell, több helyen viszont azért marad a régi gazdasági vezető, mert nem is indult más a posztra kiírt pályázaton.

A hvg.hu cikkében azt írja, az egyetemi gazdálkodás racionalizálására kiötlött kancellári tisztséget 2014 őszén vezették be Magyarországon, a kinevezéseket a legtöbb intézményben már az előtt óriási belső tiltakozás fogadta, hogy tudták volna, kik ülhetnek majd posztra. Pedig akkor még azt sem lehetett tudni, hogy számos, gazdálkodással, illetve intézményvezetéssel korábban nem foglalkozó, de annál erősebb kormánypárti kapcsolatokkal bíró jelölt fut majd be a pályázatokon.

Az első pályázati kör 21 győztese (azért csak ennyien, mert 8 intézménybe csak egy későbbi körben találtak alkalmas gazdasági vezetőt) 2014. november 15-én állt munkába, így többségében az ő három éves megbízásuk jár le hamarosan. Az új pályázatok mindenütt lezajlottak, a legtöbb helyen pedig már az elvi döntés is megvan arról, hogy ki az, aki folytathatja a munkát, és ki az, aki nem.

A hvg.hu úgy tudja, majdnem biztosan távoznia kell a Képzőművészeti Egyetem gazdasági vezetőjének, Rakonczai Évának, a Szent István Egyetemének, Figler Kálmánnak, a Soproni Egyetemének, Dinnyés Álmosnak és a Magyar Táncművészeti Egyetemének, Antal Józsefnek is. Utóbbi kancellár munkájával információink szerint azonban elégedett az oktatási államtitkárság, és továbbra is számít rá, csak másutt: ő kerülhet a Képzőművészeti Egyetemről távozó Rakoncai Éva helyére. A Semmelweis Egyetem kancellárjának, Szász Károlynak a sorsa még nem dőlt el.

Több helyen – például a Soproni Egyetemen – egyelőre nem lesz új kancellár, mert a pályázatra jelentkezők közül nem találtak megfelelő kvalitású jelöltet, kilenc helyen  pedig – köztük Pécsen, Kaposváron, Debrecenben, Miskolcon, Győrben, de a Corvinuson és az ELTE-n is - azért is marad a jelenlegi kancellár, mert nem akadt rajta kívül más jelentkező. A teljes cikket a hvg.hu-n olvashatjátok el.

A kancellárokkal van a legnagyobb baja az egyetemeknek

A felsőoktatás elfeledett problémája lett a néhány éve működő kancellária rendszerének bevezetése, pedig több százezer egyetemi polgárt érint, hogy a kormány az intézmények nyakára ültette a maga embereit. Az Eötvös Károly Intézet szervezésében egy ideje pihenő témát vettek elő a Színvonalas és független egyetemi oktatást!