Szeretne azonnal értesülni a legfontosabb hírekről?
Az értesítések bekapcsolásához kattintson a "Kérem" gombra!
Az értesítés funkció az alábbi böngészőkben érhető el: Chrome 61+, Firefox 57+, Safari 10.1+
Köszönjük, hogy feliratkozott!
Hoppá!
Valami hiba történt a feliratkozás során, az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Már feliratkozott!
A böngészőjében az értesítés funkció le van tiltva!
Ha értesítéseket szeretne, kérjük engedélyezze a böngésző beállításai között, majd az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Négy magyar egyetem is felkerült a legfrissebb világrangsorra. 2017-ig több változásra is készülniük kell az érettségizőknek, az Emberi Erőforrások Minisztériuma pedig az alapfokúnál is alacsonyabb szintű nyelvvizsgát vezetne be. Összegyűjtöttük a legfontosabb tudnivalókat a tanárszakosok ösztöndíjáról és a szeptember 1-jén bevezetett pedagógus-életpályamodellről. A hét hírei és cikkei.
Itt a legújabb QS-rangsor
Négy magyar intézmény, a Szegedi Tudományegyetem, az Eötvös Loránd Tudományegyetem, a Debreceni Egyetem és a Budapesti Corvinus Egyetem került fel a Quacquarelli Symonds (QS) 2013/2014-es felsőoktatási világrangsorára - igaz, a legújabb felsőoktatási stratégiában célként kitűzött top 200-tól az összesített listában még messze vannak. A részleteket itt olvashatjátok.
Így változik az érettségi a következő években
2014-től a legtöbb tárgyból már nem lehet előrehozott érettségit tenni. Megszűnik több vizsgatárgy, a 2016-ban érettségizőknek pedig már kötelező lesz az 50 órás közösségi szolgálat. A részleteket itt találjátok. Nyilvánosságra hozták azoknak a tárgyaknak a listáját, amelyekből emelt szinten érettségizhettek 2014-ben: itt nézhetitek meg.
Részletesen a pedagógusbérekről
2013. szeptember 1-jén lépett életbe a pedagógus-életpályamodell, amelynek része a bérezés átalakítása, az előmeneteli rendszer megváltoztatása és a kötött munkaidő növelése is: az intézményvezető a heti 40 órából 32-vel rendelkezhet, ebből 22-26 órát kell neveléssel-oktatással tölteni: a részleteket itt olvashatjátok.Hány tanárt, asszisztenst, titkárt vehetnek fel az iskolák? Cikkünket itt találjátok.
Bár a tanárok alapbére átlagosan 34 százalékkal nőtt, megszűnt több pótlék, illetve a túlóra- és helyettesítési díj, ami miatt akár 30 ezer forinttal is csökkenhet egyes pedagógusok jövedelme. A pótlékokról itt olvashattok részletesen, a minősítő vizsgákról szóló cikkünket pedig itt találjátok. Akkor is változik a tanárok bére, ha nem írják alá az új szerződést: erről itt olvashattok.
Ösztöndíj tanárszakosoknak
Kiírták a pályázatot a Klebelsberg Képzési Ösztöndíjra, amelyre olyan hallgatók jelentkezhetnek, akik idén valamelyik új, osztatlan tanárszakon kezdték meg a tanulmányaikat. Az ösztöndíj feltétele a későbbi munkavállalás pedagógus munkakörben. A részleteket itt olvashatjátok.
Jön az alapfokúnál is könnyebb nyelvvizsga?
Új, A2-es szintű, államilag elismert vezetne be az Emberi Erőforrások Minisztériuma - a jelenlegi alapfokú vizsga B1-es szintű. Az újítással a tárca elsősorban a szakiskolai tanulókat célozná meg: szerintük a bizonyítvány megkönnyítené a külföldi munkavállalást is, nyelvtanárok szerint azonban ilyen szintű nyelvtudással nem lehet boldogulni. A részleteket itt találjátok.
Nyelvizsgakörkép
Mennyibe kerülnek a legnépszerűbb nyelvvizsgák? Milyen feladatokra számíthattok? Hol kaptok államilag elismert, illetve nemzetközi bizonyítványt? Cikksorozatunk legújabb, a Goethe Institut nyelvvizsgáit bemutató részét itt találjátok.