Az idén kezditek az egyetemet vagy főiskolát, de csak önköltséges képzésre jutottatok be, ezért diákhitelt szeretnétek felvenni? Vagy állami ösztöndíjasként tanultok majd szeptembertől, de a kolit és az egyéb kiadásokat hitelből szeretnétek fedezni? Összegyűjtöttük a legfontosabb tudnivalókat a diákhitel1-ről és a diákhitel2-ről.
Kik igényelhetik, és mire lehet költeni?
A diákhitelnek két fajtája van: a diákhitel1-et szabadon felhasználhatjátok - ennek a kamata július 1. és december 31. között 7,5 százalék lesz.
A diákhitel2 kötött felhasználású, kizárólag a képzéseteket önköltségét fizetihetitek belőle: a pénzt közvetlenül a felsőoktatási intézménynek utalják. A kamat 8,75 százalék, de az állami kamattámogatásnak köszönhetően nektek ebből csak két százalékot kell kifizetnetek.
A diákhitelt 35 évnél fiatalabb magyar állampolgárok, menekült státuszban lévők, a letelepedési vagy bevándorlási engedéllyel rendelkezők, illetve a rendeletben meghatározott jogcímen Magyarországon szabad mozgás és tartózkodás jogával rendelkezők igényelhetik. Feltétel a felsőoktatási intézményben érvényes hallgatói jogviszony és a bejelentett lakcím. Hitelt csak abban a szemeszterben kaphattok, amikor aktív a jogviszonyotok, vagyis bejelentkeztetek.
Mekkora a hitel összege?
Ha a szabad felhasználású diákhitelt választjátok, havi 15 és 50 ezer forint közötti összeget választhattok, míg a kizárólag tanulmányi költségekre fordítható diákhitel2 felvehető összegének maximuma az adott képzés önköltsége.
Hogyan lehet hitelt igényelni?
A 2013/2014-es tanévtől a felsőoktatási intézmények elektronikus tanulmányi rendszerének felületén is (Neptun/ETR) igényelhettek diákhitelt. Az itt kitöltött hiteligénylési adatlapokat a tanulmányi osztályon, hitelleadási helyeken vagy a Diákhitel Központ ügyfélszolgálatán kell kinyomtatni, aláírni és leadni.
Fontos: augusztus 9-e és 15-e között fejlesztési munkák miatt nem lesz elérhető a Diákhitel Központ online ügyfélkiszolgáló rendszere, a Diákhitelt Direkt, ebben az időszakban hiteligényléseket sem fogadnak be.
Hányszor lehet igényelni?
Diákhitelt tíz félévre lehet felvenni, egy szemeszterben legfeljebb öt hónapra. Ha egységes osztatlan képzésben vesztek részt, és a képzési idő meghaladja a tíz félévet, akkor a jogosultsági idő megegyezik a képzési idővel, de maximum tizennégy félév.
Mikor kapom meg a pénzt?
A diákhitel1-nél választhattok, hogy a hitelt havi rendszerességgel 15, 21, 25, 30, 40 vagy 50 ezer forintot részletekben, vagy félévente egy összegben szeretnétek-e megkapni.
Mikor kell elkezdenem a törlesztést?
A hallgatói jogviszony megszűnése után, legkésőbb azonban a 35. életév betöltésének időpontját követő negyedik hónap első napjától.
Mennyit kell majd fizetnem havonta?
A diákhitel1 esetén a havi törlesztőrészlet a fizetésetek hat százaléka lesz, a törlesztés megkezdésének évében és a következő évben ugyanakkor csak a minimálbér alapján kell majd fizetnetek, a harmadik évtől a törlesztőrészlet kiszámításának alapja a két évvel korábbi jövedelmetek lesz. Ha a későbbiekben a bejelentett jövedelmetek nem éri el a minimálbér összegét, akkor is a minimálbér alapján kell törlesztenetek.
Ha a diákhitel2-t vettétek fel, a felvett hitel összege dönt arról, mennyit kell fizetnetek havonta. Egymillió forintig a fizetésetek négy, kétmillió forintig öt, hárommillió forintig hét, négymillió forintig kilenc, afelett pedig tizenegy százalékát kell havonta átutalnotok. Az első három évre szóló könnyítés itt is érvényes.
Így nincs meghatározott futamidő sem: a fizetésetektől függ majd, mennyi idő alatt kell visszafizetnetek a hitelt. Előtörlesztésre bármikor lehetőségetek van.
Van olyan eset, amikor szüneteltethetem a törlesztést?
Igen: a GYES-en, GYED-en lévők, azok, akik rokkantsági ellátásban, rehabilitációs ellátásban, rokkantsági járadékban vagy rehabilitációs járadékban részesülnek, illetve akik 35. életévük betöltése előtt újra hallgatói jogviszonyt létesítenek, kérhetik a törlesztési kötelezettség szüneteltetését.