szerző:
eduline/mti

Jövőre hatszorosára nő az Új Nemzeti Kiválósági Programra (ÚNPK) fordítható keret - közölte Rétvári Bence államtitkár.

A program céljaira közel 12 milliárd forintot terveztek a 2017-es költségvetésbe, így az idei évhez képest hatszor több ösztöndíj adományozása várható. 2016-ban a tervek szerint mintegy 800-1000 ember támogatását, 2017-ben pedig hozzávetőlegesen 5000-6000 fő támogatását tudja biztosítani a program - közölte az Emberi Erőforrások Minisztériumának parlamenti államtitkára Farkas Gergely jobbikos képviselő írásbeli kérdésére.

Rétvári Bence ismertetése szerint a támogatási összegek tekintetében a meghatározott ösztöndíjakat megfelelőnek tartják, hasonló ösztöndíj-konstrukciókkal összevetve a támogatás mértéke rendkívül előnyös a pályázók számára. A minőségi mutatók alapján az intézmények támogatási kereteinek nagysága eltérő, így egyes intézmények több, más intézmények kevesebb ösztöndíjas helyre jogosultak. Hozzátette, az ÚNKP egyszerre tartalmazza az egyéni és az intézményi kiválóság támogatási rendszerének elemeit.

Ezekre az ösztöndíjakra minden hallgató pályázhat majd

Sajnos rengeteg ösztöndíj nem elérhető az önköltséges hallgatók számára, azonban számos egyéb lehetőség van, amit a tanulmányi eredményetektől vagy a szociális helyzetetektől függően elnyerhettek. Köztársasági ösztöndíj Erre azok az osztatlan, alap- vagy mesterképzésben tanuló hallgatók pályázhatnak, akiknek legalább két lezárt félévük van, és ezalatt legalább 55 kreditet gyűjtöttek.

A személyi ösztöndíjon felül ugyanis az összeg negyven százalékának megfelelő támogatást biztosítanak a felsőoktatási intézmény számára, amely az ösztöndíjas támogatott kutatásának költségeire, valamint a felsőoktatási intézmény általános költségeinek (kutatással összefüggő intézményi működési költségek, lebonyolítási költségek) fedezetére fordítható. Az intézményi támogatás biztosításával az egyetem érdekeltté válik abban, hogy minél több tehetséges hallgató tanuljon az intézményben és ezek közül mind többet ösztönözzön nagyobb teljesítményre, illetve arra, hogy minél több kiváló oktató-kutatót alkalmazzon - közölte Rétvári Bence.

Az érintett szakmai szervezetetek bevonásával az ösztöndíjprogram első évének tapasztalatait összegzi a minisztérium, - ahol és amennyiben indokolt - a következő évre vonatkozó pályázati forduló szakmai- és eljárásrendi elemein ezek alapján változtatni fognak - jelezte az államtitkár.

Tetszett a cikk? Kövess minket a Facebookon is, és nem fogsz lemaradni a fontos hírekről!