szerző:
Eduline

Az érettségi vagy az alapszakos diploma megszerzése után külföldön tanulnátok tovább? Az eduline új cikksorozatával megismerhetitek az osztrák, a német, a brit, az amerikai és több más ország felvételi-felsőoktatási rendszerét. Hetedik rész: Svédország.

Finnországhoz és Norvégiához hasonlóan - néhány kivételtől eltekintve - Svédországban is ingyenes a felsőoktatás, legalábbis az uniós tagállamokból érkező diákok számára.

Svédországban az alapképzés 2-3 éves: a kétéves képzés végén úgynevezett university diplomát szerezhettek, a hároméves szakon szerezhetitek meg a bachelor fokozatot. A mesterképzés 1-2 éves, a doktori pedig 4 év, de például az orvosi, gyógyszerészeti, építőmérnöki vagy jogi szakon osztatlan, 4-6 éves képzés folyik.

Hol és mit tanulhattok?

A Study In Sweden oldalán is válogathattok a különböző képzések közül. Van miből választani: annak ellenére, hogy a képzés nyelve általában svéd, hatszáznál több angol nyelvű alap- és mesterképzést kínálnak az egyetemek.

Nemzetközi rangsorokban több egyetemük is szerepel, a Lund University idén 67. lett a Quacquarelli Symonds (QS) egyetemi rangsorában, de az uppsalai egyetem, a KTH Royal Institute of Technology és a stockholmi egyetem is kiemelkedő eredményt ért el.

Felvételi eljárás

A jövő évi képzésekre január 15-ig jelentkezhettek a University Admissions.se oldalán. A nyelvtudást természetesen igazolni kell: a TOEFL és az IELTS nyelvvizsgákat is elfogadják.

A svéd nagyvárosokban és az egyetemvárosokban meglehetősen nehéz szállást találni, erre mindenképpen érdemes több időt szánnotok, ha Svédországban tanulnátok. A szállásokról itt olvashattok. Fontos, hogy a svédországi tanulmányaitokhoz tartózkodási engedélyt kell kiváltanotok, erről részletesebben itt tájékozódhattok.

A megélhetés itt sem olcsó, havonta körülbelül 7000 svéd koronát (nagyjából 230 ezer forintot) kell félretenni, ennek majdnem a felét a szállás viszi el. Tandíj ugyan nincs, de a helyi diákszervezeteknél tagdíjat kell fizetni, ez szemeszterenként 50 és 350 korona között mozog.

Tetszett a cikk? Kövess minket a Facebookon is, és nem fogsz lemaradni a fontos hírekről!