Szeretne azonnal értesülni a legfontosabb hírekről?
Az értesítések bekapcsolásához kattintson a "Kérem" gombra!
Az értesítés funkció az alábbi böngészőkben érhető el: Chrome 61+, Firefox 57+, Safari 10.1+
Köszönjük, hogy feliratkozott!
Hoppá!
Valami hiba történt a feliratkozás során, az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Már feliratkozott!
A böngészőjében az értesítés funkció le van tiltva!
Ha értesítéseket szeretne, kérjük engedélyezze a böngésző beállításai között, majd az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
2014-től a nappali tagozatos hallgatók is jogosultak lesznek a gyermekgondozási díjra, vagyis a gyedre: ez 68-80 ezer forintot jelenthet a családoknak. Összegyűjtöttük a legfontosabb tudnivalókat a diplomás gyedről.
Mikortól jár a támogatás?
A szabályozás a 2014. január 1-je után született gyerekekre érvényes, egyéves korukig.
Kik jogosultak gyedre?
Azok az alap-, osztatlan és mesterképzésben, felsőfokú szakképzésben, felsőoktatási szakképzésben, szakirányú továbbképzésben és doktori képzésben részt vevő hallgatók, akiknek a szülést megelőző két éven belül, nappali tagozaton legalább két aktív félév hallgatói jogviszonyuk volt, ezalatt szültek, gyermeküket pedig saját háztartásukban nevelik. Akkor is jár gyed, ha a jogviszony szüneteltetését vagy megszűnését követő egy éven belül született meg a gyermek - a támogatást ebben az esetben az anya helyett az apa is kérheti.
Mekkora a támogatás összege?
Az alapképzésen, felsőfokú szakképzésen vagy felsőoktatási szakképzésen, valamint a szakirányú továbbképzésen tanulók a jogosultság kezdő napján érvényes minimálbér 70 százalékát kapják. Ez jelenleg bruttó 68 600 forint (a bruttó 98 ezer forintos minimálbér 70 százaléka).
A mesterképzésen, egységes, osztatlan képzésen vagy doktori képzésen tanulók támogatása a jogosultság kezdő napján érvényes garantált bérminimum 70 százaléka, ami jelenleg bruttó 79 800 forint (a bruttó 114 000 forintos garantált bérminimum 70 százaléka).
Ha letelik az egy év, semmilyen támogatást sem kaphatok?
De igen: ha a gyedet igénybe vevő szülő legalább 185 nap biztosítási idővel rendelkezik, akkor a 180 nap hallgató jogviszony beszámításával az általános szabályok szerint terhességi-gyermekágyi segélyre is jogosulttá válik.
Más kedvezményt is kapnak a hallgatók?
Egyelőre nem, a Doktoranduszok Országos Szövetsége (DOSZ) azonban szeretné elérni, hogy a doktori évek a nyugdíjjogosultságba is beszámítsanak, illetve azt, hogy a kollégiumokban a gyermeket vállaló doktori pároknak legyen lehetőségük ellátásra, ott szállást kaphassanak.
Tetszett a cikk? Kövess minket a Facebookon is, és nem fogsz lemaradni a fontos hírekről!