Szeretne azonnal értesülni a legfontosabb hírekről?
Az értesítések bekapcsolásához kattintson a "Kérem" gombra!
Az értesítés funkció az alábbi böngészőkben érhető el: Chrome 61+, Firefox 57+, Safari 10.1+
Köszönjük, hogy feliratkozott!
Hoppá!
Valami hiba történt a feliratkozás során, az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Már feliratkozott!
A böngészőjében az értesítés funkció le van tiltva!
Ha értesítéseket szeretne, kérjük engedélyezze a böngésző beállításai között, majd az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Megjelent a 2012/2013-as köztársasági ösztöndíjról szóló tájékoztató a kormányzati honlapon - itt találjátok a legfontosabb tudnivalókat.
Hányan kaphatják meg az ösztöndíjat?
Felsőoktatási intézményenként legalább egy hallgató. A kormányrendelet kacifántos képletet ad a pontos létszám kiszámítására: az államilag támogatott, teljes idejű alapképzésen, mesterképzésen, valamint egységes, osztatlan képzésen tanuló hallgatók számának 0,8 százaléka.
Viszonyításképpen: ebben a tanévben a Budapesti Corvinus Egyetemen 81-en, a Szolnoki Főiskolán hatan, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen pedig 135-en kapták meg a köztársasági ösztöndíjat.
Mi alapján döntenek az egyetemek és főiskolák?
Akkor érdemes pályázni, ha államilag támogatott vagy költségtérítéses hallgatóként tanultok teljes idejű alapképzésen, mesterképzésen vagy egységes, osztatlan képzésen, legalább két félévre bejelentkeztetek, és legalább 55 kreditet szereztetek. Ha valamelyik feltételnek nem feleltek meg, felesleges beadni a pályázatot.
Az intézmények általában azokat a hallgatókat választják ki, akiknek több nyelvvizsgájuk van, tudományos lapokban publikálnak, indulnak az OTDK-n, önkéntes munkát végeznek, sőt az elbíráláskor a közéleti és sportteljesítményt is figyelembe veszik, ezen az összpontszám tíz százaléka múlhat.
Persze mindenről igazolást kell vinni: a tudományos publikáció, a nyelvvizsga-bizonyítvány, a versenyeredményekről szóló oklevél és az index másolatát, de az önkéntes vagy közösségi munkáról is kell szerezni valamilyen hivatalos dokumentumot. Emellett legalább egy-két egyetemi tanártól vagy akadémikustól kell ajánlást kérni, ezt szintén csatolni kell a pályázathoz.
Meddig kell jelentkezni?
Az egyetemeknek és főiskoláknak augusztus 1-ig kell eljuttatniuk az Emberi Erőforrások Minisztériumába a kiválasztott hallgatók pályázatát, a legtöbb intézményben június vége, július eleje szokott lenni a határidő, erről pontos információt a tanulmányi osztályokon kaphattok.
Azok is pályázhatnak, akik idén felvételiznek mesterszakra?
Régi probléma, hogy végzős hallgatók nem pályázhatnak köztársasági ösztöndíjra – amivel nincs baj, ha valaki mester- vagy osztatlan szakon tanul, de az alap+mester párost végző egyetemisták így egy teljes évet veszítenek. Úgy tűnik, ezt a problémát megoldja az oktatási államtitkárság: ígéretük szerint úgy módosítják a köztársasági ösztöndíjról szóló rendeletet, hogy a pályázatra azok is jelentkezhessenek, akik idén megkapják a diplomájukat, de szeptembertől továbbtanulnak.
Változik-e a köztársasági ösztöndíj összege?
Nem, 2012 szeptembere és decembere között ugyanúgy havi 34 ezer forint jár majd az ösztöndíjasoknak, mint az elmúlt években. Azt még nem lehet tudni, hogy 2013 januárjától változik-e az összeg, ez mindig az adott évi költségvetéstől függ. Ami biztos: aki most sikeresen pályázik, tíz hónapon keresztül kapja az állami apanázst.
Azok is pályázhatnak, akik keresztféléves képzésre járnak?
Ha a 2012/2013-as tanév őszi szemeszterében diplomáztok az alapszakon, és a tavaszi félévben már el is kezditek a mesterképzést, akkor is jár az ösztöndíj – igaz, ezekről a hallgatókról az egyetemek és főiskolák külön értesítik a minisztériumot.
Mi történik, ha valaki halaszt?
Ha megszűnik vagy szünetel a hallgatói jogviszonyotok, köztársasági ösztöndíjat sem kaptok.
Aki köztársasági ösztöndíjat kap, sima ösztöndíjra nem pályázhat?
De igen, a tanulmányi teljesítmény alapján kiszámított ösztöndíj teljesen elkülönül a köztársasági ösztöndíjtól.