szerző:
Eduline

Jelentős eltérések találhatók a felsőoktatási intézmények dolgozóinak fizetésében - az Egyesült Államokban és...

Jelentős eltérések találhatók a felsőoktatási intézmények dolgozóinak fizetésében - az Egyesült Államokban és Nagy-Britanniában ellemzően többet tehetnek zsebre az egyetemi oktatók, mint Európa legtöbb országában. Oroszországban és a volt szovjet államokban ennél rosszabb a helyzet: kifejezetten alacsonynak számít a professzorok jövedelme – adta hírül a bostoni Center for International Higher Education legfrissebb kutatásának eredményét a University World News.

A tanulmány szerzői, Philip G. Altbach és Iván F. Pacheco szerint akadt néhány meglepetés a felmérés során. Kiderült például, hogy az indiai intézmények dolgozói világviszonylatban is magas jövedelemmel rendelkeznek. A kínai felsőoktatás fejlesztésébe viszont hiába fektettek az utóbbi időben rengeteg pénzt, a professzorok fizetése átlagon aluli.

Az alapbér azonban sok országban extra juttatásokkal is kiegészül: Kínában például az oktatók plusz pénzt kapnak a publikációik és más egyetemi munkáik után. Egyes országokban azonban annyira alacsony a professzorok fizetése, hogy sokan kénytelenek feketemunkát vállalni: például szerződés nélkül oktatnak magánintézményekben.

A tanulmány kitér arra is, hogy az egyes országokban eltérő képzettség kell ahhoz, hogy valakiből egyetemi oktató legyen. Sok helyen doktori fokozathoz kötik a tanítást, néhány európai országban – például Csehországban, Franciaországban és Németországban – habilitációs dolgozat szükséges, máshol pedig egy BA- vagy BSc-diploma is elegendő ahhoz, hogy valaki katedrára álljon. Mennyit keres az öt legjobban fizetett egyetemi rektor? Összefoglalónkat itt olvashatod.