szerző:
Eduline

A tanárok többsége kifejezetten tiltja, a diákok mégis először a Wikipédiához nyúlnak, ha házi feladatot vagy beadandót kell írniuk. Most megmutatjuk a legnagyobb Wikipédia-bakikat, ami miatt érdemes inkább elmennetek a könyvtárba.

Beckham egy XVIII. századi kínai focista?

Általában híres személyekkel kapcsolatban bukkannak fel egészen furcsa információk a Wikipédián, amelyeket általában egy idő után észrevesznek a szemfülesebb szerkesztők és törlik a szócikkekből, de így is könnyen ráfázhat, aki csupán az itt olvasható infókra hagyatkozik.

Robbie Williams Wikipédia-oldalán például 2006-ban jelent meg az állítás, ami szerint az angol énekes pénzért cserébe háziállatokat evett meg. Egy másik esetben David Beckhamről állította a szabad enciklopédia, hogy XVIII. századi kínai kapus. Sergey Brin, a Google kétgyermekes társalapítója volt már "szexi", meleg és halott is a Wikipédia szerint, Emma Stone-t pedig röviden úgy ismertették, mint "egy szexi amerikai színésznő, gyönyörű mosollyal, aki 1987-ben szállt le angyalként az égből".

Akik idő előtt halnak meg

Nem Sergey Bring az egyetlen, akinek halálhírét keltették a Wikipédián. A Sinbad művésznévvel fellépő amerikai stand-upos halálhíre 2007-ben jelent meg az oldalon, Paul Reiser színész és humoristáé 2008-ban. Még hátborzongatóbb eset volt, amikor a 2010-ben elhunyt, 92 éves Robert Byrd amerikai szenátor halálhírét publikálták a halála előtt egy évvel. 

Wikipédia-vandalizmus

A félreértések és a bakik mellett szándékos "vandalizmusnak" is áldozatai lehetnek a Wikipédia-szócikkek. A tavaly elhunyt id. John Seigenthaler amerikai újságírót még 2005-ben érte támadás: Robert Kennedy egykori asszisztense a Wikipédia szerint segédkezett John és Robert Kennedy meggyilkolásában. Seigenthaler publikációban fakadt ki, amelyben visszafordíthatatlan károkat okozó, rosszindulatú pletykákhoz hasonlította a Wikipédiát.

A Bill Gatesről 2006-ban egy ördögszarvakkal kiegészített fotó szerepelt az oldalon, George W. Bush-ról pedig azt állították, hogy terrorista, akit mindenki szeretne az Egyesült Államok határain kívül tudni. A University of Cincinnati egykori rektorát Nancy L. Zimphert a Wikipédia szócikkében boszorkánynak titulálták, Barack Obamát a Columbia és a Harvard bábjának, Gary Oldmant egy zsiráfnak, a Denshaw nevű brit kisvárost pedig a világ legrosszabb helyének.

Pár évvel ezelőtt a University College Dublin szociológia és közgazdaságtan hallgatója, Shane Fitzgerald kísérletezett az oldallal, hogy rámutasson ezekre a buktatókra. A francia zeneszerző, Maurice Jarre halálának estéjén elhelyezett a Wikipédia-oldalán egy kitalált idézetet, amelyet később a legnagyobb lapok is átvettek, és lehozták a zeneszerző halálhíre mellett. Fitzgerald napokkal később értesítette a megvezetett újságokat, többek közt a Guardiant, akik bocsánatot is kértek a hiba miatt.

Ezeken a dolgozatokon röhög az internet - íme a diákok érdekes válaszai.

Tetszett a cikk? Kövess minket a Facebookon is, és nem fogsz lemaradni a fontos hírekről!