Nem világos, miért Hoffmann Rózsa válaszolt a felsőoktatást érintő kérdésekre, mivel már nem a terület államtitkára...
Nem világos, miért Hoffmann Rózsa válaszolt a felsőoktatást érintő kérdésekre, mivel már nem a terület államtitkára, nem mellesleg a petíció címzettje Balog Zoltán volt - írja Facebook-oldalán a Hallgatói Hálózat (HaHa) Hoffmann Rózsa köznevelési államtitkár levelére reagálva.
Hoffmann Rózsa a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) és több szervezet pedagógusnapi petíciójára néhány napja azt írta: "petíciójuk szövegében és a 2013. június 2-i tüntetésen elhangzott beszédekben több olyan állítás is szerepel, amely nem fedi a valóságot, és többekben félelmet, bizonytalanságérzetet kelthet. Ezért felszólítom a PDSZ-t és a vele együttműködő szervezeteket, hogy haladéktalanul fejezzék be a közvélemény tudatos megtévesztését!"
A HaHa szerint a köznevelési államtitkár a keretszámokról, jelentkezőkről valótlant állít, míg "a röghöz kötésről, a forráskivonásról és az egyetemi autonómia sorozatos megsértéséről" nem vesz tudomást. "A Hallgatói Hálózat követeli, hogy a Felsőoktatási Kerekasztal ülései legyenek nyilvánosak, a döntéseket az érintettek tudtával és közreműködésével hozzák meg" - írják.
Arra, hogy az államtitkár szerint a kormány nem csökkenti adminisztratív eszközökkel a hallgatói létszámot, a HaHa azt írta: bár a felvettek végleges száma csak július 24-én fog kiderülni, a felsőoktatásba jelentkezők száma a tavalyihoz képest is 15 ezerrel csökkent, a 2011-es adathoz viszonyítva pedig harmadával zsugorodott: 141 ezer helyett csak 95 ezren adták be jelentkezésüket.
A HaHa szerint nem igaz, hogy "a kormány a köznevelés megújításával" színvonalasabb, igazságosabb, eredményesebb és biztonságosabb oktatási rendszert hoz létre. "Az általános bizonytalanságban minden valószínűség szerint a hátrányos helyzetűek és a legjobb érettségi eredményt elérők maradnak távol a magyar felsőoktatástól: előbbiek egyáltalán nem jelentkeznek egyetemre, utóbbiak inkább külföldi intézményeket céloznak meg. A felsőoktatás átalakításának iránya így sem a minőség, sem az esélyegyenlőség irányába nem mutat, hanem mindinkább a középszer diadalát hozza" - írják.
"Hoffmann Rózsa ünnepi hangon emlékezik meg a keretszámok eltörléséről is, szerinte ezáltal a szükséges tudásszintet elérve mindenki bekerülhet a felsőoktatásba. Azt elfelejti megemlíteni, hogy ezt a szükséges tudásszintet továbbra is az oktatásért felelős miniszter határozhatja meg" - írja a HaHa. A diákszervezet szerint azzal, hogy Balog Zoltán tizenhat szakon "irreálisan magas" központi ponthatárt határozott meg, torzította a jelentkezéseket, a hátrányos helyzetű diákoknak pedig alig adott bejutási lehetőséget ezekre a népszerű és piacképes képzésekre.
"Az önköltség fedezésére fordítható Diákhitel 2 ugyanis Hoffmann állításával szemben továbbra sem biztosítja a választás szabadságát, hiszen - mint azt több kormánypárti politikus is elismerte - sok végzős diák nincs abban a helyzetben, hogy felvegye, az igazságtalan visszafizetési kötelezettségeket pedig nem szünteti meg, csupán a diploma megszerzése utánra tolja ki" - írják.
A Hallgatói Hálózat szerint "tanulságos, hogy az államtitkár a petíció több felsőoktatást érintő követelése közül csupán a könnyen maszatolható - minthogy még nem ismert - hallgatói létszámra reagált". Nem említette a röghöz kötést, "az egyetemeket érintő drasztikus forráselvonást - mely oktatói leépítéshez és az ösztöndíjak részleges megvonásához vezetett -, illetve az egyetemi autonómia korlátozását érintő felvetéseinket". A diákszervezet szerint a "jogkorlátozó" hallgatói nyilatkozat elriasztja az itthon tanulni vágyó fiatalokat, "az egyetem gazdasági önállóságának elvétele pedig lehetővé teszi az oktatás és kutatás autonómiájának korlátozását is".