Szeretne azonnal értesülni a legfontosabb hírekről?
Az értesítések bekapcsolásához kattintson a "Kérem" gombra!
Az értesítés funkció az alábbi böngészőkben érhető el: Chrome 61+, Firefox 57+, Safari 10.1+
Köszönjük, hogy feliratkozott!
Hoppá!
Valami hiba történt a feliratkozás során, az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Már feliratkozott!
A böngészőjében az értesítés funkció le van tiltva!
Ha értesítéseket szeretne, kérjük engedélyezze a böngésző beállításai között, majd az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Azoknak, akik 2012 szeptemberében kezdtek kétéves képzést állami ösztöndíjasként, augusztus 31-ig kell megszerezniük a diplomát. Ellenkező esetben az ösztöndíj felét vissza kell fizetniük - hogyan úszhatjátok meg a több százezer forintos költséget?
Ha 2012 szeptemberében kezdtetek négy féléves mesterképzést vagy felsőoktatási szakképzést állami ösztöndíjas formában, illetve ha időközben átsoroltak titeket, a beiratkozáskor aláírt hallgatói szerződés (új nevén hallgatói nyilatkozat) értelmében 2015. augusztus 31-ig kell megszereznetek a diplomát. Vagyis a képzési idő másfélszerese állt rendelkezésetekre. Ugyanakkor, ha volt passzív félévetek, van még időtök, mivel minden egyes ilyen szemeszter kitolja a határidőt.
Az Oktatási Hivatal (OH) az érintetteknek erről levelet is küldött, amelyben az áll, hogy nem csak a végbizonyítvány vagy a záróvizsga kell, hanem a kiállított oklevél. Ezt az iskolátok továbbítja az Oktatási Hivatal felé, nektek nincs vele tennivalótok.
Ha nem sikerül megszerezni a diplomátokat a képzési idő másfélszeresén belül, vissza kell fizetnetek a felhasznált állami ösztöndíj felét. Természetesen ettől függetlenül még befejezhetitek az egyetemet - két évig feltétel nélkül, utána még három évig kérelemmel.
Vannak kiskapuk
Ha a nyelvvizsga megszerzése érdekében tanultok külföldön vagy felnőttképzésben, az oklevélszerzési határidő lejártáig kérelmezhetitek a határidő felfüggesztését, a megfelelő dokumentumok – felnőttképzési szerződés vagy külföldi tanulmányokról szóló jogviszony-igazolás – benyújtásával. Felfüggesztés legfeljebb két évre adható.
Kérhettek részletfizetést vagy akár teljes mentességet is - ha tartós betegség, megváltozott munkaképesség, baleset, szülés, két vagy több gyermek nevelése miatt nem tudtátok megszerezni a diplomát -, illetve kiválthatjátok a visszafizetési kötelezettséget azzal, ha az államis félévekkel megegyező időtartamban bejelentett, hazai munkaviszonyt folytattok. Ezt akár visszamenőlegesen is, de legkorábban a hallgatói jogviszony megszűnéséig kérhetitek - ha tehát az abszolutórium megszerzése után dolgoztatok, akkor ezt az időszakot figyelembe veszik. Ezekkel a diplomákkal lehet a legtöbbet keresni.
Tetszett a cikk? Kövess minket a Facebookon is, és nem fogsz lemaradni a fontos hírekről!