szerző:
Tornyos Kata
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A Mathias Corvinus Collegium (MCC) még májusban szerzett többségi tulajdont a bécsi Modul Egyetemben, a tanárok és diákok nem örülnek a váltásnak.

Még májusban írtuk meg, hogy többségi tulajdont szerzett a kormányközeli elitképzőként is ismert Mathias Corvinus Collegium (MCC) a bécsi Modul Egyetemben (MU).

Az angol nyelvű képzéseket biztosító Modul Egyetemet még 2007-ben turizmussal foglalkozó magánegyetemként alapították, de programjaik az évek során folyamatosan bővültek. Az intézménynek az osztrák főváros mellett Kína egyik történelmi fővárosában, Nankingben is zajlik képzése. Illetve korábban volt egy Dubajban is, ám annak 2019-ben visszavonták az akkreditációját.

A bécsiek nem kifejezetten örülnek

A Der Standard című bécsi napilapban arról írnak, hogy az „orbánizmus bevette a tanintézményt.” A  német Zeitben pedig arról, hogy a szintén Bécsben megkapaszkodott, Budapestről kipaterolt CEU volt rektora, Michael Ignatiefftől szerint az Orbán-univerzumban az oktatás politikai fegyver – írta meg a Népszava.

"Az MCC nem egy semleges „agytröszt, hanem a jelenlegi magyar kormány által 1,7 milliárd euróval kistafírozott szervezet, amelynek egyik fontos feladata, „az új, patrióta elit képzése” – írja egy osztrák újság. Megkérdezték az egyetem rektorától, hogyan értelmezi Orbán Balázs, az MCC kuratóriuma elnökének, Orbán Viktor miniszterelnök politikai igazgatójának szavait az európai civilizációt fenyegető EU-ról, az LMBTQ propagandától óvandó gyerekekről. Erre azt válaszolta, hogy ezek a kijelentések nem férnek össze egyetemük alapértékeivel, így szerinte a Modul világra nyitott attitűdjében nem fog semmi sem változni.

Az MCC külföldi terjeszkedése nem újdonság, tavaly ősszel például Brüsszelben hoztak létre új központot. Néhány hete pedig a berlini ESMT egyetemmel kötött együttműködést, így évente több mint 20 diák tanulhat ösztöndíjjal Németország náluk. A The Roger Scruton Legacy Foundationnel is megállapodtak, hogy brit egyetemeken is tanulhassanak MCC-s diákok.