Szeretne azonnal értesülni a legfontosabb hírekről?
Az értesítések bekapcsolásához kattintson a "Kérem" gombra!
Az értesítés funkció az alábbi böngészőkben érhető el: Chrome 61+, Firefox 57+, Safari 10.1+
Köszönjük, hogy feliratkozott!
Hoppá!
Valami hiba történt a feliratkozás során, az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Már feliratkozott!
A böngészőjében az értesítés funkció le van tiltva!
Ha értesítéseket szeretne, kérjük engedélyezze a böngésző beállításai között, majd az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Jelenleg a Kúrián van Szalai Balázs ügye, ugyanis egy cikke miatt elmarasztalták, mikor választási csalásról írt a Szegedi Tudományegyetem hallgatói választásán. Első fokon ő nyert, másodfokon furcsa indoklással vesztett. Bár nem hagyta annyiban, de a héten fizetnie kell.
Az Átlátszó Oktatás blog még 2013-ban arról írt "Csalnak-e még a szegedi HÖK-választáson?" címmel, hogy milyenek a hallgatói választási rendszer visszásságai, milyen kiskapui vannak a rendszernek. Először személyesen Török Márk, a hallgatói önkormányzat évtizedes elnöke kezdeményezett pert, de azt nem fogadta be a bíróság.
Második körben már az SZTE perelt az EHÖK kérésére. Az első fokú tárgyaláson az egyetem csak a címet kifogásolta, a cikk tartalmával szemben nem volt jogi kifogásuk. A bíróság arra kötelezte a cikket író Szalai Balázst, hogy bizonyítsa be, hogy volt már választási csalás korábban. Az újságíró több kifogásolható esetet is talált, köztük olyat is, ahol bírósági ítélet semmisítette meg a Természettudományi Kar választási eredményét, mert jogtalanul két bölcsész hallgató is indult - EHÖK támogatással -, egyikük meg is nyerte. A bíróság ezek alapján megalapozottnak találta Szalai írását, így felmentette.
Török Márk szegedi EHÖK-elnök 10 éve cikkeink tükrében
Az egyetem másodfokra vitte az ügyet, ahol hasonló bizonyítási kör nem volt, a bíró azt állapította meg, hogy az újságíró csak "eltérő jogértelmezéssel" jutott arra a következtetésre, hogy a TTK megsemmisített eredménye csalás volt. Ez azért is furcsa, mert bíróságra is azért kerülnek ügyek, mert a két fél "eltérő jogértelmezése" szüli a vitát.
A bíróság 200 ezer forint sérelemdíj mellett a perköltséget és az illetékeket az újságíróra rótta, összesen 340 ezer forintot kell befizetnie szerdáig. Szalai esetéről Szlakovits Rita, a HVG munkatársa számolt be, így terjed el a híre a közadakozásnak. A befizetendő díj mindössze öt nap alatt gyűlt össze - írja a Nol.hu - , így Szalai nem lehetetlenül el és a Kúrián folytatja ügyét.