Szeretne azonnal értesülni a legfontosabb hírekről?
Az értesítések bekapcsolásához kattintson a "Kérem" gombra!
Az értesítés funkció az alábbi böngészőkben érhető el: Chrome 61+, Firefox 57+, Safari 10.1+
Köszönjük, hogy feliratkozott!
Hoppá!
Valami hiba történt a feliratkozás során, az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Már feliratkozott!
A böngészőjében az értesítés funkció le van tiltva!
Ha értesítéseket szeretne, kérjük engedélyezze a böngésző beállításai között, majd az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Megtörténhet, hogy egy tanár nem veszi figyelembe a tanulmányi szabályzatot, és elvárja, hogy látogassátok az előadását - ilyenkor általában "pozitív jelenléti ívet" használnak, ami alapján az órát látogató hallgatóknak plusz pontokat adnak év végén, de előfordulhat, hogy a hiányzásaitok miatt nem engednek vizsgázni.
Ebben az esetben ne hagyjátok magatokat, legyetek tisztában a jogaitokkal és kötelezettségeitekkel. Ha konfliktusba keveredtek egy tanárral, akkor a felelős intézetet vagy tanszéket is megkereshetitek, de sok helyen a hallgatói önkormányzat (HÖK) is segíthet.
Hallgatói önkormányzat (HÖK), tanulmányi osztály (TO)
A hallgatói önkormányzat elsődleges célja a hallgatók érdekképviselete. A szervezet egy több szintből álló rendszer: a szakos hallgatói érdekképviselők alkotják az intézeti képviseletet, az egész HÖK-öt pedig az elnök és csapata vezeti. Szakos képviselőnek, de akár elnöknek is bárki jelentkezhet, akár már az első félévben - előbbieket a diákok, utóbbit a képviselőkből álló küldött- vagy közgyűlés választja.
A tanulmányi osztályon adhattok le kérvényeket, több intézményben itt kapjátok meg a diákigazolványotok érvényesítő matricáját, de bármilyen kérdéssel nyugodtan fordulhattok hozzájuk.
Szoctám, tanulmányi ösztöndíj
Az egyetem, főiskola alatt többféle ösztöndíjra pályázhattok. Tanulmányi ösztöndíjat a második félévtől kaphattok a tanulmányi eredményetek alapján, szociális támogatást viszont már az első félévben is igényelhettek. Ezekre csak az állami ösztöndíjas hallgatók jogosultak.
A passzív félév (más néven halasztás vagy szüneteltetés) azt jelenti, hogy nincs aktív hallgatói jogviszonyotok, tehát nincsenek óráitok és vizsgáitok, de még nem estek ki az egyetemről, főiskoláról. A passzív félévben nem jár a diákigazolvány, és egy huzamban csak két félévet halaszthattok - ha egymás után már a harmadik félévre sem jelentkeztek be, az intézmény megszünteti a jogviszonyotokat.
A legtöbb egyetemen, főiskolán az első félévben még nem halaszthattok, de vannak kivételek: nézzétek meg az adott intézmény tanulmányi és vizsgaszabályzatát.
Mivel a passzív félévben nem tanultok, így természetesen tandíj sincs. Ez állami ösztöndíjas helyekre is érvényes, tehát a hallgatói szerződés szerint a passzív féléveket nem kell majd később "ledolgoznotok". Azt a követelményt azonban, amely szerint a képzési idő másfélszerese alatt kell megszereznetek a diplomát, akkor is be kell tartanotok, ha közben passziváltattok. Ilyen hallgatói nyilatkozatot kell aláírniuk az idén felvételizőknek.
Erasmus
Az egyetemek és főiskolák több csereprogramot is szerveznek, ezek közül a legnépszerűbb az Erasmus, amelynek tavaly januárban indult el a megújult változata, az Erasmus+. Erasmusszal fél évig tanulhattok a partnerországok egyetemein, az ott felvett órákért ugyanúgy jár kredit (bár általában nem a tanulásról, hanem a tapasztalatszerzésről és a kapcsolatokról szól ez a félév). Tandíjat nem kell fizetnetek, és ösztöndíjat is kaptok, amelynek összege az adott ország árszínvonalától függ - számítsatok rá, hogy ezt más forrásokból is ki kell egészítenetek.