Szeretne azonnal értesülni a legfontosabb hírekről?
Az értesítések bekapcsolásához kattintson a "Kérem" gombra!
Az értesítés funkció az alábbi böngészőkben érhető el: Chrome 61+, Firefox 57+, Safari 10.1+
Köszönjük, hogy feliratkozott!
Hoppá!
Valami hiba történt a feliratkozás során, az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Már feliratkozott!
A böngészőjében az értesítés funkció le van tiltva!
Ha értesítéseket szeretne, kérjük engedélyezze a böngésző beállításai között, majd az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Miért hívják Gólyavárnak az ELTE legfurcsább épületét? Melyik az az épület a debreceni campuson, ahol soha nem tartottak előadást, mégis az egyetem része? Mióta működik atomreaktor Budapest kellős közepén, és miért állt üresen tizenhat évig a lágymányosi Tüskecsarnok?
Tanreaktor (Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem)
Minden budapesti elsétált már mellette legalább egyszer, de alig tudja valaki, hogy a paksi és a csillebérci kutatási atomreaktor mellett a Műegyetem campusán is van egy. A BME-s tanreaktor 1971-ben lett kész, és máig használják: fizikus- és mérnökhallgatókat, doktoranduszokat oktatnak itt, és kutatási feladatokra is használják. Az épület egyébként teljesen biztonságos, akkor sincs nagy baj, ha az egyetemisták valamit elrontanak a szemináriumon.
Tüskecsarnok (Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem)
Tizenhat évig legfeljebb a futurisztikus-hátborzongató forgatási helyszínt keresgélő stábok használták a lágymányosi Tüskecsarnokot, amely tüskéiről, érdekes alakú "felülvilágító" ablakairól kapta a nevét. A Tüskecsarnokot az 1996-os világkiállításra kezdték építeni, a tervek szerint később az ELTE és a Műegyetem hallgatói használták volna.
A világkiállítást végül nem rendezték meg, és a csarnok építési munkálatai is leálltak. Az 55 százalékig kész csarnokba idén jégkorongosok költöztek, az ígéretek szerint 2014-re azonban - 5,9 milliárdból - egyetemi sportközpontot alakítanak ki benne.
Gólyavár (Eötvös Loránd Tudományegyetem)
Néhány éve még mállott a vakolat, nyikorogtak az óriáselőadó székei és asztalai, 2007-ben viszont felújították a kastélyszerű épületet. A Gólyavár az 1800-as évek végén épült, még a műegyetemistáknak - a nevét is róluk kapta, a gólyák előadásait ugyanis rendszerint ebben az épületben tartották. Az 1920-as években az egyetemi nyomda működött itt, a második világháború után visszaalakították előadóteremmé. Mostanában már rendezvényeket is szerveznek a kétszintes, tornyos kastélyban.
Víztorony (Debreceni Egyetem)
A nagyerdei víztornyot az is látta már, aki még soha nem járt Debrecenben: ez a Campus Fesztivál jelképe. A húsz méter magas, nem különösebben szép vasbeton épület százéves, a tulajdonosa a Debreceni Egyetem. A torony tervezői a legalsó szinten kávézót alakítottak volna ki, de ez végül nem valósult meg. Majd most: az idei Campus Fesztiválon az egyetem rektora azt mondta, pályáznak a víztorony felújítására, kilátót és kiállítótermet rendeznének be a négyszintes épületben.