Legalább hat évig kell itthon dolgozniuk az állami ösztöndíjas egyetemistáknak
Szerződést köt az állam a felsőoktatásban állami támogatással tanuló diákokkal, nekik a képzési idő kétszeresét kell Magyarországon dolgozniuk - mondta Hoffmann Rózsa oktatásért felelős államtitkár pénteken.
A felsőoktatásról szóló törvény, amelyet tavaly decemberben fogadtak el, sok olyan újdonságot tartalmazott, amelyet most konkretizálnak. Az egyik ilyen a hallgatói szerződések ügye. A rendeletet a kormány csütörtökön fogadta el.
A rendelet három alapvető támogatási, illetve képzési formát vezet be. A képzések zöme állami támogatással folyik, de vannak olyanok is, amelyeket az állam ötven százalékban támogat, mások önköltségesek - tette hozzá. Összesen ötvenezer olyan hely van, amelyet az állam teljesen vagy felében támogat, ezekre vonatkoznak a hallgatói szerződések.
A szerződésben a diákok vállalják, hogy a képzési idő kétszereséig, a végzés utáni 20 évben bármikor, Magyarországon dolgoznak; ez hat, tíz vagy tizenkét évet jelenthet - tette hozzá. Aki aláírta a szerződést, de nem teljesíti a feltételeket, annak vissza kell fizetnie az évente több százezer forintnyi támogatást - mondta az államtitkár. A cél, hogy minél több képzett értelmiségi maradjon Magyarországon - mondta Hoffmann Rózsa.
Ha a diák nem tud maradni, vagy nem tud végezni időben - ez az alapidő másfélszerese lehet -, akkor elkezdődik a visszafizetési procedúra. Akik nem tudnak diplomát szerezni, azoknak csak a támogatás felét kell visszafizetniük; a nőknek, ha három gyermeket szülnek, elengedik a visszafizetést.
Azokon a helyeken - jogi vagy a gazdasági területen -, ahol csökkent az államilag finanszírozott helyek száma, az állam visszatérítheti a diákhiteleket, ha az állami szférában helyezkedik el később a tanuló.
-
Kérdések, amit a legtöbb végzős feltesz magának az államvizsga előtt »
-
Ti küldtétek, mi megosztjuk: ezek az idei év legérdekesebb tablói »
Hozzászólások (2)
És a visszafizetési procedúra hogyan valósul meg? Évente mennyit kell visszafizetni? Mert tételezzük fel, hogy pl. egy 12féléves képzésen félévente 1 millió forint, akkor az a diplomáig 12millió forint. No ezt senki sem tudná csak úgy egyben kifizetni...
A másik meg, amit Te is kérdeztél R. Edit, hogy mi van azokkal akik mondjuk a 6évből x évet ledolgoznak? Szerintem biztos nem kell ugyanannyit visszafizetniük, mint annak, aki mindjárt dobbant.
Ez így nagyon kevés információ, szerintem még ki sincs dolgozva ez a visszafizetési rendszer... stb. Azt sem tudom, hogy az ez a cikk mennyire hiteles.
és csak az számít amit diploma után dolgozok, vagy az is amit esetleg az egyetem alatt?