Már az egyetemi képzés időszakában ipari gyakorlatot szerezhetnek ősztől a Debreceni Egyetemen (DE) az ipari gyógyszergyártás kihelyezett tanszék hallgatói; a tanszék létrehozásáról szóló megállapodást Réthelyi Miklós nemzeti erőforrás miniszter jelenlétében írták alá a DE, az orvoscentrum és a Teva Gyógyszergyár Zrt. vezetői hétfőn Debrecenben.
Réthelyi Miklós megemlítette, hogy a rezidenseknek kidolgozott ösztöndíjprogramban húsz gyógyszerész támogatására is lehetőség van. Az ösztöndíjprogram kapcsán hozzátette: jelenleg ennyire volt fedezet, s el kellett dönteni, hogy vagy meghirdetik az első lépést, vagy nem tesznek semmit. A miniszter azt mondta, hogy a helyzet súlyos; a mostani nem teljes körű megoldás, de erre volt lehetőség.
A betegutak tervezett átalakításával, az ellátó centrumok fenntartóinak esetleges változásával kapcsolatban a tárcavezető megjegyezte: az önkormányzatok helyzetében is sok változás várható, ami befolyásolja ezt a kérdést.
Hozzátette, hogy a Semmelweis Terv előkészítése során az egészségügyi államtitkárság széleskörű egyeztetéseket folytatott az országban, most el kell indulni a rendszerrel, s menet közben is lehet majd javítani. Megjegyezte, hogy továbbra is folyamatos tárgyalásokat folytatnak mind Budapesten, mind vidéken ezekről a kérdésekről.
A hétfői tanszékavatón emlékeztettek arra, hogy a mostani már a második kihelyezett tanszéke az egyetemnek a Teva Gyógyszergyárban, ahol 2007-ben kezdte meg működését a kémia tanszék.
Hegedűs Lajos, a Teva Gyógyszergyár Zrt. vezérigazgatója elmondta, hogy ősztől az ipari gyógyszergyártás tanszék keretében évfolyamonként 70-80 hallgató tölti majd a gyakorlati képzési időt a cégcsoport debreceni, illetve gödöllői gyárában.
Fábián István, a DE rektora és Paragh György, az orvoscentrum elnöke egyaránt azt emelte ki, hogy gyógyszerészhallgatóik a legmodernebb ipari technológiákkal ismerkedhetnek meg, s versenyképes diplomához jutnak. Mint Paragh György hozzáfűzte, a korábbi, patikus jellegű képzés folyamatosan alakul át a kor igényei szerinti ipari gyógyszergyártó szakma igényeihez.
MTI