szerző:
Eduline

Több tízezer forintot takaríthatsz meg, ha használod a diákigazolványodat – a kék és a narancssárga plasztikkártyával olcsóbb az utazás, a könyv, a mozi, a színház, sőt még a nyaralásért is kevesebbet kell fizetni.

Már javában zajlanak a nyári fesztiválok – a legjobbakat már korábban csokorba szedtük –, ám akkor sincs ok az aggodalomra, ha még nem vásároltál jegyet egyikre sem, fesztiválból ugyanis szinte minden hétre jut egy, ráadásul diákigazolvánnyal jó néhányra olcsóbban juthatsz be. Hogyan lehet olcsón fesztiválozni? Összefoglalónkat itt olvashatod el.

Ha már megvan a belépő, jöhet az utazás: a MÁV és a Volánbusz 50 százalékos kedvezménye mellett olcsóbb jegyet lehet vásárolni a budapesti Hop on Hop off városnéző túrákra és a Mahart Passnave hajóira is. A Budapest-Bécs vonal retúrjegyét például harminc euróval olcsóbban veheted meg, de a diákkedvezmény a fővárosi szakaszokra is érvényes.

Még le lehet csapni a legjobb diákkedvezményekre

A külföldi utazásoknál a nemzetközi diákigazolvány jöhet jól: az ISIC plasztikkártya ára 2480 forint, itthon többek között az OTP Travelnél, a Vistánál és a fiatalok utaztatására specializálódott STA Travelnél lehet használni, a teljes nyaralás és a repülőjegy árából is kaphatsz engedményt.

A kedvezmény mértéke utazási irodánként különbözik, de az utazás lefoglalása előtt érdemes mindenhol érdeklődni, ugyanis sok helyen nem verik nagydobra a diákakciókat. Az ISIC kártya – amelyet 24. életévüket be nem töltött nappali tagozatos diákok válthatnak ki –  a légiközlekedés mellett a nemzetközi vasúti közlekedésben is jól jöhet, sőt szállásfoglalásnál is árengedményt vagy ingyen reggelit jelenthet. A nyaralás minden napján érdemes magadnál tartanod az igazolványt, amellyel a világ számos múzeumát, illetve az UNESCO világörökségi listáján szereplő műemlékeket is kedvezményes áron nézheted meg. Az elfogadóhelyek listájáról és a kedvezményekről az ISIC honlapján olvashatsz bővebben.

Színház, mozi, strand

A magyarországi élményfürdőkben és strandokon akár 1000 forintot is spórolhatsz, de a vidámparkokban, a fitnesztermekben, a squashtermekben és a budapesti paintballpályák többségében is kedvezményt ér a diákigazolvány. Kivétel nélkül minden múzeumban elfogadják a plasztikkártyát, sőt még azok is félárú belépőt vásárolhatnak, akik már nem diákok, de még nem töltötték be a 26. életévüket. A művészeti iskolákban tanulók több múzeumba – például a Ludwigba – teljesen ingyen mehetnek be.

Diákkedvezmények: busz-, vonat- és hajójegyre, nyaralásra is

A színházakban egyelőre nem lehet diákjegyet kapni, a kisebb színházakban azonban érdemes csoportjeggyel próbálkozni. A mozikban már olcsóbban lehet jegyet váltani, a két legnagyobb hálózatban – a Cinema Cityben és a Palace Cinemasban –, valamint az art mozikban körülbelül négyszáz forintot spórolhatsz.

Nyelvtanulás és könyvek

A legtöbb nyelviskola jelentős kedvezményeket ad a diákoknak, ráadásul nyáron több kurzust hirdetnek akciós áron az oktatási központok. A jogosítvány megszerzése szintén nyári – és nem túl olcsó – program, a budapesti autósiskolák általában ötezer forintos kedvezményt adnak azoknak, akik felmutatják a narancssárga vagy kék plasztikkártyát.

A könyvtárak és a legnagyobb könyvesbolthálózatok is adnak diákkedvezményt: a Bookline-nál tíz, a Librinél öt százalékkal olcsóbban lehet vásárolni, míg a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtárba (FSZEK) és az Országos Széchényi Könyvtárba (OSZK) féláron lehet beiratkozni. A nyári nyitva tartásra azért érdemes odafigyelni: az OSZK július 18. és augusztus 22., míg a FSZEK július 4. és 31. között lesz zárva.

Kőrösi Ivett
eduline