szerző:
Eduline

Henry Kissinger volt amerikai külügyminiszter a Yale Egyetemnek ajándékozza hozzávetőleg egymillió dokumentumból és emléktárgyból álló gyűjteményét, amely diplomata-, és tanári pályafutásának, valamint magánéletének emlékeit őrzi.

Henry Kissinger
A Kissinger-papírok a patinás egyetem XX. századi amerikai vezetők dokumentumaiból álló archívumát gazdagítják majd. A Yale őrzi többek közt Cyrus Vance, Jimmy Carter elnök külügyminisztere, Dean Acheson, Truman elnök külügyminisztere és Henry Stimson kétszeres hadügyminiszter dokumentumait, de New Havenben vannak Woodrow Wilson legbefolyásosabb tanácsadója, Edward House feljegyzései is.
   
A Yale szerint Kissinger anyagilag is hozzájárult a washingtoni kongresszusi könyvtárban őrzött kormányzati papírjainak digitalizálásához, ezek szintén elérhetők lesznek az egyetemen.
   
Henry Kissinger nemzetbiztonsági tanácsadó és külügyminiszter volt Richard Nixon elnöksége alatt, Gerald Ford hivatalának idején pedig vezető diplomataként képviselte az Egyesült Államokat. 1973-ban Nobel-békedíjjal tüntették ki az észak-vietnámi vezetéssel folytatott béketárgyalásokban, a vietnámi háború lezárásában játszott szerepéért.
   
A Kissinger-archívum alapkövét jelenti majd az újonnan létrejövő Johnson Központnak, az amerikai diplomácia tanulmányok helyszínének. "Megtiszteltetés az egyetemnek, hogy doktor Kissinger dokumentumai otthonának választották. Kissinger a múlt századi amerikai külpolitika legfőbb formálói között volt" - fogalmazott Richard Levin, a Yale elnöke.
   
A neves diplomata ugyan alapfokú-, majd mesterdiplomáját és doktori fokozatait is a rivális Harvard Egyetemen szerezte és ott is tanított 1954 és 1971 között, gyerekei már a Yale-re jártak, és később ő is ott oktatott. A volt külügyminiszter szerint papírjai jó helyre kerülnek, a Yale kiváló hely számukra. Kissinger legújabb könyve, a kínai-amerikai kapcsolatok átfogó elemzését nyújtó On China című kötet májusban jelent meg.

MTI