szerző:
Eduline

Újabb politikusok keveredtek plágiumgyanúba Németországban. Alig néhány héttel azután, hogy Karl-Theodor zu Guttenberg védelmi miniszter kénytelen volt lemondani doktori címéről és hivataláról plágiumvád miatt, több német egyetem bejelentette, hogy újabb közszereplők dolgozatában találtak gyanús átvételeket.

Silvana Koch-Merin
Összesen három magas rangú tisztségviselő keveredett gyanúba – köztük Silvana Koch-Mehrin, az Európai Parlament képviselője, Veronika Sass jogász, a volt CSU-elnök, Edmund Stoiber lánya, valamint Matthias Pröfrock, a CDU tagja. Pröfrock úgy reagált az egyetemek közleményére, hogy valószínűleg félreértésről van szó, és arra kérte a felsőoktatási intézményeket, hogy vizsgálják át a disszertációját - írja a New York Times.

Koch-Merin egyelőre nem hajlandó nyilatkozni a gyanúval kapcsolatban. Az ügy kínos a Szabad Demokrata Párt számára, amely az utóbbi időben rendkívül gyors ütemben vesztett népszerűségéből. A fiatal politikusnőre pedig a párt egyik jövendő "megmentőjeként" tekintettek.

Még mindig nincs vége a Guttenberg-botránynak

A  botrány miatt hivataláról néhány héttel ezelőtt lemondani kényszerült konzervatív politikust, Karl-Theodor zu Guttenberget a bayreuthi egyetem még februárban fosztotta meg doktori címétől, miután bebizonyították: Guttenberg az egyetem jogi karán még 2007-ben  beadott doktori disszertációjában idegen forrásmunkákból emelt át részleteket, ezt azonban nem tüntette fel lábjegyzetben, illetve a forrásművek között. Még a legjobb egyetemeket is átejtik a trükköző doktoranduszok: a hazai plágiumbotrányokról itt olvashatsz.

Nyilatkozott az ügyben több tübingeni professzor, akiktől a korábbi miniszter "merített". Ők kivétel nélkül durva jogsértést emlegettek, utalva arra, hogy Guttenberg különböző tanulmányaikból terjedelmes részleteket emelt át egyetlen betű változtatás nélkül. Guttenberg ügyvédei a személyiségi jogok védelmére hivatkozva igyekeznek megakadályozni, hogy a bayreuthi egyetem nyilvánosságra hozza a plágiumüggyel kapcsolatos vizsgálatát. Ennek legfőbb következtetése ugyanis az, hogy Guttenberg szándékosan hagyta ki a dolgozat lábjegyzetéből az idézett művek adatait. A botrány mind kínosabb a korábbi minisztere mellett sokáig kiálló Angela Merkel számára, aki most Guttenberget együttműködésre, illetve a történtek tisztázására szólította fel. A német védelmi miniszter plágiumbotrányáról bővebben itt olvashatsz.

eduline