Szeretne azonnal értesülni a legfontosabb hírekről?
Az értesítések bekapcsolásához kattintson a "Kérem" gombra!
Az értesítés funkció az alábbi böngészőkben érhető el: Chrome 61+, Firefox 57+, Safari 10.1+
Köszönjük, hogy feliratkozott!
Hoppá!
Valami hiba történt a feliratkozás során, az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Már feliratkozott!
A böngészőjében az értesítés funkció le van tiltva!
Ha értesítéseket szeretne, kérjük engedélyezze a böngésző beállításai között, majd az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Ősztől a szórakozóhelyeken és kocsmákban is betiltanák a dohányzást, az oktatási intézményekben azonban már a jelenlegi szabályok szerint is tilos cigarettázni. Ki, hol, mikor gyújthat rá az iskolában, és milyen büntetést kaphat az a diák, aki megszegi a dohányzási tilalmat?
Problémák vannak az iskolában vagy az egyetemen? Nem tudsz eligazodni a házirend és a jogszabályok útvesztőjében? A tanulmányi osztályon csak vonogatják a vállukat a felvetéseidre? Írj nekünk az [email protected] -ra, és megkeressük az illetékeseket!
Rendhagyó dohányzásellenes programot indított a pécsi Zipernowsky Károly Műszaki Szakközépiskola 2006-ban: a diákok egy „dolgozatmentesítő” kártyát kaphattak akkor, ha vállalták, hogy egy napig nem gyújtanak rá. Bár a Doli Jokert osztályonként csak egy tanuló vehette igénybe, és a kártya a témazáró dolgozatok alól nem adott felmentést, az iskola pedagógusai azt remélték, hogy a módszer hatására kevesebben gyújtanak majd rá az iskolában – a tiltással és büntetéssel ugyanis addig semmit nem értek el.
Bár hogy a nemdohányzók védelméről szóló törvény egyértelműen kimondja, hogy a tanulók az oktatási intézmény területén egyáltalán nem dohányozhatnak, a pécsi Zipernowskyhoz hasonló problémákkal szinte minden iskolában küzdenek. A dohányzáson rajtakapott, tizennégy évesnél idősebb diákok ellen azonnal fegyelmi eljárást lehet indítani, a tanulókat azonban nehéz elkapni – a legtöbben ugyanis az iskolai vécékben és az udvaron füstölnek, az odaérkező pedagógusok pedig legtöbbször már csak az elnyomott csikkeket és a magukat ártatlannak valló diákokat találják a helyszínen.
A dohányzás egyébként nemcsak az iskola területén, de az iskolai rendezvényeken is tilos. Nem lehet tehát rágyújtani a szalagavató bálon, az osztálykiránduláson, sőt a közös múzeumlátogatás alkalmával sem. Furcsa ellentmondás ugyanakkor, hogy az iskola területén kívül nem tilos a dohányzás – így a diákok akár az iskolától egy utcányira is rágyújthatnak.
2005-ben egy diák azzal a panasszal fordult az ombudsmanhoz, hogy gimnáziumának házirendje megtiltja, hogy a tanulók az iskola épülete előtt dohányozzanak. Az oktatási jogok szerint a tiltás nem jogszerű: az iskola házirendjének hatálya ugyanis csak a gimnázium területére, valamint az iskola által szervezett rendezvényekre terjed ki.
Hiába nagykorú egy diák, nem gyújthat rá az iskolában
Az oktatási intézmények működéséről szóló rendelet korábban szabad kezet adott az iskolavezetésnek annak eldöntésében, kijelöl-e dohányzásra alkalmas, a tanulók által nem használt, zárt helyiséget, vagy teljes mértékben nemdohányzóvá teszi az intézményt. A dohányzásra kialakított helyet csak az iskola felnőtt dolgozói, valamint a tizennyolc évesnél idősebb, felnőttképzésben (esti vagy levelező oktatásban) részt vevő diákok használhatták, ha az iskolaszék közös döntése alapján az intézményt nemdohányzóvá nyilvánították, akkor azt jól látható és egyértelmű jelzéssel kellett az iskola bejáratára és más forgalmas pontokra kifüggeszteni. 2006 óta még szigorúbb szabályoknak kell megfelelni: az iskola területén sem a felnőttek, sem a diákok nem gyújthatnak rá.
Egy vidéki szakközépiskola magyartanára nemrég a diákok óraközi dohányzása miatt panaszkodott. Intézményükben a testnevelésórákat egy másik épületben tartják, ahova a diákok rendezett csoportokban, de felügyelet nélkül mennek át. A tanulók a tornacsarnokba vezető néhány perces úton gyakran rágyújtanak, ám mindezért büntetni nem lehet őket: mivel a diákok az iskola területét elhagyják, és felügyelő tanár sem kíséri őket, az iskolai rendezvényekre vonatkozó kitétel nem vonatkozik rájuk.