Szeretne azonnal értesülni a legfontosabb hírekről?
Az értesítések bekapcsolásához kattintson a "Kérem" gombra!
Az értesítés funkció az alábbi böngészőkben érhető el: Chrome 61+, Firefox 57+, Safari 10.1+
Köszönjük, hogy feliratkozott!
Hoppá!
Valami hiba történt a feliratkozás során, az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Már feliratkozott!
A böngészőjében az értesítés funkció le van tiltva!
Ha értesítéseket szeretne, kérjük engedélyezze a böngésző beállításai között, majd az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
A magas tandíj, a futószalagon "gyártott" diplomások, a felsőoktatás színvonala vagy a diplomás-munkanélküliség miatt újra és újra fellángol a vita azzal kapcsolatban, hogy nem értékeljük-e túl ezt a papírt, viszontláthatjuk-e valaha azt a pénzt, amit az évek során belefektettünk.
Az amerikai College Board legfrissebb tanulmánya, az “Education Pays: the Benefits of Higher Education for Individuals and Society” (A tanulás kifizetődő: A felsőoktatás előnyei az egyénre és a társadalomra nézve) is éppen ezt szándékozik alátámasztani. Az írás a New York Times szerint vitatkozik Robert Lerman közgazdász professzorral, aki köztudottan azon a véleményen van, hogy a diploma az egyik legkockázatosabb befektetés, mivel a tanulás kimenetele nem egyértelmű.
„A diplomások jelentős hányada nem keres többet, mint a diploma nélküliek, és tévedés, hogy azoknak a helyzete reménytelen, akik nem jelentkeznek valamilyen felsőoktatási intézménybe. Vannak más lehetőségek is arra, hogy a bevételeinket bővítsük, mint egy diploma. Például, ha mester vizsgát szerzünk vízvezeték-szerelésből.” - mondja a professzor.
A College Board 2010-es tanulmánya szerint azonban ez nem így van. Két évvel ezelőtt egy diplomás amerikai polgár átlagosan 55.700 dollárt (nagyjából 11 millió forintot) keresett évente, és ez az összeg pontosan a duplája volt annak, amit a középfokú végzettséggel rendelkező társának a bevétele volt.
A hézagot csökkenti a statisztikai adat, miszerint négy év felsőfokú képzés ára az USA-ban – mindennel együtt – átlagosan 36 000 dollár (7 millió forint), aminek alapján kikalkulálható, hogy egy diplomás nagyjából a negyvenes évei elejére rója le a feldőfokú tanulmányai alatt szerzett adósságot. Ezután az egyén keresete már tiszta haszonnak számít, amely természetesen egyre nő a ledolgozott évek és a karrier-létrán megtett lépcsők számával.
Azt meg kell jegyeznünk, hogy a fenti számításba a szerzők mindent belekalkuláltak. A diákhitel 6.8% kamatát és azt a négy éves kereset kiesést is, amíg a diák tanul és nem dolgozik. Ráadásul az amerikai tanulók kétharmada nem fizeti ki a fent említett összeget, vagy azért mert otthon lakik és a szülők fizetik a tanulmányi és megélhetési költségeket, vagy pedig azért, mert a diák valamilyen ösztöndíjat, adókedvezményt és vagy más tanulmányi segélyt kap kiegészítésként.
A College Board tanulmánya a magas kereseti lehetőség mellett további előnyöket tulajdonít a diplomának. „A diplomások körében a munkanélküliségi ráta feleződik, és noha könnyű olyan diplomást találni aki munkanélküli, azért statisztikailag sokkal kevesebb esélye van egy diplomásnak arra, hogy munka nélkül maradjon, mint egy alacsonyabb végzettségűnek” - áll a tanulmányban. Ráadásul szerintük egyéb pozitív hozadékai is vannak a diplomának: "egy felsőfokú végzettséggel rendelkező egyén ugyanis sokkal jobban hajlik arra, hogy szavazzon, hogy társadalombiztosítást és nyugdíjat fizessen, és sokkal kevésbé fog dohányozni vagy elhízni mint alacsonyabb képzettségű társa."