Mennyit keresnek a friss diplomások? Mennyi idő alatt találnak állást, és hányan mennek külföldre? Hétről hétre megnézzük, milyen esélyekkel indulnak a diplomások, ezúttal a természettudományi karokról kikerülők tapasztalatait összegeztük. Íme, a friss adatok.
128-208 ezer forint - ennyit keresnek havonta a természettudományi karokról kikerülő pályakezdők. A friss diplomások átlagosan négy hónap alatt találnak állást, a nagy budapesti és vidéki egyetemek friss diplomásainak átlagosan 15 százaléka vállalt munkát külföldön.
BME: sokan mennek külföldre
A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Természettudományi Karán végzettek átlagosan 2,4 hónap alatt találtak állást, a Magyarországon dolgozók körében a nettó átlagkereset havi 208 ezer. A diplomázás után tízből négy hallgató külföldön helyezkedett el.
A válaszadáskor a friss diplomások mindössze 1,8 százaléka volt munkanélküli. 5,3 százalékuk más szakterületen talált állást, ugyanennyien dolgoztak felsőfokú végzettséget nem igénylő munkakörben is. Az abszolutórium megszerzésekor a hallgatók 10,9 százalékának volt főállása.
ELTE, Eger, Pécs
Az Eötvös Loránd Tudományegyetem Természettudományi Karán végzettek átlagosan 3,89 hónap alatt találtak állást, a Magyarországon dolgozók nettó 146 ezer forintot kerestek havonta, a friss diplomások 13,3 százaléka vállalt munkát külföldön.
A válaszadáskor a pályakezdők 6,1 százalékának nem volt állása, más szakterületen 14,4 százalékuk, felsőfokú végzettséget nem igénylő munkakörben pedig 16,6 százalékuk helyezkedett el. A tanulmányok alatt a hallgatók 18,9 százaléka dolgozott, a végzéskor 11,9 százalékuknak volt főállása.
Az egri Eszterházy Károly Főiskola Természettudományi Karának volt hallgatói átlagosan 5,79 hónap alatt találtak állást, nettó 128 ezer forintos havi kereset mellett. A friss diplomások 15,6 százaléka helyezkedett el más szakterületen, felsőfokú végzettséget nem igénylő munkát pedig 23,4 százalékuk végzett, az abszolutórium megszerzésekor 60,7 százalékuknak volt főállása.
A Diplomás Pályakövetési Rendszer 2012-es felmérése a 2007-ben, 2009-ben és 2011-ben abszolutóriumot szerzett hallgatók munkaerő-piaci tapasztalatait mérte fel, a volt hallgatóknak egy online kérdőívet kellett kitölteniük. Az adatfelvétel 2012 tavaszán történt. |
A Pécsi Tudományegyetem Természettudományi Karának volt hallgatói átlagosan 4,4 hónap alatt találtak állást, havi nettó 140 ezer forintos fizetés mellett. Külföldön a friss diplomások 8,5 százaléka helyezkedett el.
A válaszadáskor a végzettek 7,9 százalékának nem volt állása, 20,9 százalékuk más szakterületen, 26,4 százalékuk pedig felsőfokú végzettséget nem igénylő munkakörben helyezkedett el. A hallgatók 28,9 százaléka az egyetem mellett is dolgozott, az abszolutórium megszerzésekor főállása 39,2 százalékuknak volt.
Debrecen, Szeged
A Debreceni Egyetemen Természettudományi és Technológiai Kar működik, így a felmérésben a bio-, villamos- és vegyészmérnökök is részt vettek. Az adatokat nem tudjuk különválasztani, mindenesetre a karon végzettek átlagosan 4,67 hónap alatt tudtak elhelyezkedni, a Magyarországon dolgozók körében a havi nettó átlagkereset 133 ezer.
Külföldön a friss diplomások 3,4 százaléka vállalt munkát. A pályaelhagyók aránya 19,2 százalék volt, felsőfokú végzettséget nem igénylő munkakörben pedig a pályakezdők 15,9 százaléka dolgozott. A végzéskor a hallgatók 29,6 százalékának volt főállása.
A Szegedi Tudományegyetem Természettudományi és Informatikai Karán végzettek 4,5 hónap alatt találtak állást, a pályakezdők havi nettó átlagkeresete 149 ezer forint volt. A friss diplomások 12,2 százaléka külföldön vállalt munkát.
A válaszadáskor 7,1 százalékuk volt munkanélküli, 13,6 százalékuk más szakterületen, 15,4 százalékuk pedig felsőfokú végzettséget nem igénylő munkakörben helyezkedett el. A hallgatók 34,1 százaléka az egyetem mellett is dolgozott, főállása az abszolutórium megszerzésekor 29,9 százalékuknak volt.