Szeretne azonnal értesülni a legfontosabb hírekről?
Az értesítések bekapcsolásához kattintson a "Kérem" gombra!
Az értesítés funkció az alábbi böngészőkben érhető el: Chrome 61+, Firefox 57+, Safari 10.1+
Köszönjük, hogy feliratkozott!
Hoppá!
Valami hiba történt a feliratkozás során, az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Már feliratkozott!
A böngészőjében az értesítés funkció le van tiltva!
Ha értesítéseket szeretne, kérjük engedélyezze a böngésző beállításai között, majd az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Szinte pingpongozik a folyékony nitrogént gázolajra, alkoholra és vízre töltve. Nektek melyik reakció tetszik a legjobban?
A folyékony nitrogén a maga -197°C hőmérsékletével az egyik leghidegebb anyag, amit földi környezetben elő tudunk állítani. Biztos ismeritek azokat a jeleneteket, mikor valamit egy-két percig folyékony nitrogénbe tesznek, majd egy kalapácsütéssel szilánkosra törnek. A rugalmas tárgyak, akár csak egy léggömb, az extrém hideg hatására rideggé válik, ám mi a helyzet a folyadékokkal?
Amennyiben a lenti videóban látható módon finom más folyadékra öntjük a nitrogént, remekül megfigyelhetővé válik a Leidenfrost-hatás. A nitrogén olyan gyors párolgásba kezd, hogy egy vékony gázréteg keletkezik a még folyékony nitrogéncseppek és melegebb gázolaj vagy alkohol vagy víz felszíne között. Ez hasonló, mint mikor a forró sütőlapra víz cseppen, csak sokkal látványosabb a jelenség. A mozgását a párolgó nitrogén keltette örvényeknek köszönhet.
Péntek 13-án jön a kémia érettségi, a babonát viszont könnyű elűzni egy kis játékos tudománnyal. Valószínűleg a pénteki kémia érettségizők tudják most a legjobban az országban, hogy milyen reakciót vált ki, ha tiszta nátriumot dobunk a vízbe - akár videó nélkül is.
Tetszett a cikk? Kövess minket a Facebookon is, és nem fogsz lemaradni a fontos hírekről!