Szeretne azonnal értesülni a legfontosabb hírekről?
Az értesítések bekapcsolásához kattintson a "Kérem" gombra!
Az értesítés funkció az alábbi böngészőkben érhető el: Chrome 61+, Firefox 57+, Safari 10.1+
Köszönjük, hogy feliratkozott!
Hoppá!
Valami hiba történt a feliratkozás során, az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Már feliratkozott!
A böngészőjében az értesítés funkció le van tiltva!
Ha értesítéseket szeretne, kérjük engedélyezze a böngésző beállításai között, majd az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
A varázsvilág 20 éve ejtette ámulatba a mágia szerelmeseit. J.K. Rowling pillanatok alatt vált híressé és a világ első író milliárdosává. Azt viszont már kevesen tudják róla, hogy a sikerkönyvek előtt milyen nehézségekkel kellett szembenéznie. Ismerd meg milyen akadályokat küzdött le Rowling azért, hogy elérje a céljait.
A szép felfelé ívelő karrier valószínű, hogy neked is az álmaid közt szerepel. Vannak elképzeléseid, terveid mit és hogyan akarsz megvalósítani. Huszonévesen a kezdők lelkesedése, harminc évesen a tapasztalataid, negyven évesen pedig a szakmai profizmusod vihet előre a ranglétrán. Viszont mindez még mindig csak egy csepp a tengerben. Senkinek se válik sikeressé attól, hogy hátradőlve várja a változást. Az írónő tökéletes példája annak, hogy kemény munkával, kitartással alázattal és szenvedéllyel elérheted a céljaidat. Éppen ezért nagyító alá vettük J. K. Rowling pályafutását, hogy bemutassuk nektek milyen nehézségekkel küzdött a Potter-univerzum születése előtt.
Joanne Kathleen Rowling egy Bristol mellet városkában, Yate-ben született 1965. július 31-én. Már gyerekkorában is nagy érdeklődést mutatott a fantasztikus történetek iránt. Édesapja gyakran olvasott fel neki, ő pedig két évvel fiatalabb húgát szórakoztatta kitalált meséivel. Öt-hat évesen megírta a Nyúl nevű nyúlról és Mr. Méhecskéről szóló novelláját. Középiskolára már egyre többen hallgatták fantáziájának szüleményeit, az ebédszünetekben folytatásos történetekkel szórakoztatta köré gyülekező társait. Szülei nyomására a világhírű Exeter Egyetem francia és klasszika- filológia szakán tanult, hogy kétnyelvű titkárnő válhasson belőle. Ezután végzettségéhez illően az Amnesty International-nél végzett irodai munkát, amit rendkívül unalmasnak tartott, de hamar feltalálta magát és amikor senki sem figyelt, leírta a fejében élő sztorikat.
A Potter-világ legfőbb részleteit Manchester és London közötti ingázás közben jegyezte le . A King’s Cross pályaudvara még több karakterrel és helyszínnel színesítette Joanne ötlettárát a 1990-ben. Egy évvel később a portugáliai Portóba költözött, ahol angoltanárként dolgozott. Ebben az időben született meg a Harry Potter sorozat első részében olvasható Edevis tükre című fejezet.
A huszonéves Jot édesanyja halála és válásba torkolló házassága teljesen a padlóra küldte. Ráadásul Rowlingnál súlyos depressziót diagnosztizáltak, ő mégis csecsemővel a karjában, bőröndökkel és Potter-regények jegyzeteivel a hóna alatt a skóciai Edingburgh-ba költözött 1994 karácsonyán. A negatív, lehangoló közérzete már-már kezdte őrületbe kergetni és az öngyilkosságon is elgondolkodott. Egyedül kislánya, Jessica tartotta éteben. Végül összeszedte magát, minden erejét az írásba fektette és befejezte a világhírű sorozat első részét. Hiába támogattta a Skót Művészeti Tanács, tucatnyi visszautasítást kapott. A kiadók folyamatosan kritizálták a szövegezést, a cselekményszálat túl bonyolultnak tartották és cseppet sem hitték, hogy az ifjúsági irodalomban sikeressé válhat. (Na ők biztosan fejüket verték a falba, amikor Potter-lázban égett az egész világ.)
Végül Londonban találkozott Christopher Little ügynökkel, aki végre elhozta számára a régóta várt sikert. Joanne életének legszebb pillanatát sosem felejti el, amikor 1996 nyarán eladta a Harry Potter és a Bölcsek köve kéziratát kb. 4000 dollárért (több, mint 1 millió forintért).
Ezután Rowlingnak nem volt megállás: elnyerte Az Év Gyermekkönyve díjat 1998-ban, egy évvel később megkapta az Év Írója címet. Az ezredfordulón pedig a Warner Bros megvásárolta a sorozat filmjogát és a rajongók már mozikat is elárasztották. Bár a World’s Richest listáján 552. helyen végzett, azért magáért beszél a tény, hogy ő az első író, aki milliárdos lett. Anyagi helyzetéről mai napig nem beszél a sajtónak, magányügyként kezeli. A Volant Alapítványt édesanyja után nevezte el, ahol a sclerosis multiplex kutatási gyógymódok mellett a rászoruló nőket és gyermekeket segíti.
Potter-regényeken kívüli munkái:
A kviddics évszázadai(Quidditch Through The Ages) 2001.
Legendás állatok és megfigyelésük(Fantastic Beasts and Where to Find Them) 2001.
Bogar bárd meséi(The Tales of Beedle the Bard) 2008. december 4.
Átmeneti üresedés (The Casual Vacancy) 2012
Kakukkszó (The Cuckoo's Calling) 2013, Robert Galbraith álnéven
Selyemhernyó (The Silkworm), 2014, Robert Galbraith álnéven
Gonosz pálya (Career of Evil), 2015, Robert Galbraith álnéven