Szeretne azonnal értesülni a legfontosabb hírekről?
Az értesítések bekapcsolásához kattintson a "Kérem" gombra!
Az értesítés funkció az alábbi böngészőkben érhető el: Chrome 61+, Firefox 57+, Safari 10.1+
Köszönjük, hogy feliratkozott!
Hoppá!
Valami hiba történt a feliratkozás során, az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Már feliratkozott!
A böngészőjében az értesítés funkció le van tiltva!
Ha értesítéseket szeretne, kérjük engedélyezze a böngésző beállításai között, majd az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Ne essetek kétségbe, ha nem kerültetek be egyetemre, főiskolára. A következő egy évben rengeteg lehetőség közül választhattok: elvégezhettek egy ingyenes szakképzést, tanulhattok nyelvet, önkénteskedhettek vagy vállalhattok munkát külföldön, a megspórolt pénzetekből pedig még világot is láthattok. Íme, a kínálat.
OKJ
Amíg újra jelentkeztek, elvégezhettek egy, az Országos Képzési Jegyzékben (OKJ) szereplő tanfolyamot is, az első szakképesítés megszerzése ugyanis ingyenes. Fontos változás, hogy nappali tagozaton a korábbi 22 helyett csak 21 éves korotokig tanulhattok térítésmentesen, tehát abban az évben kezdhettek utoljára ingyenes tanévet, amelyben a 20. életéveteket töltitek be. Esti és levelező munkarendben azonban továbbra is ingyenes az első szakképesítés megszerzése, korhatárra való tekintet nélkül.
A szakirányú, emelt szintű vagy felsőfokú szakképesítésért a felsőoktatási felvételin 24 többletpontot kaphattok, de csak akkor, ha a képzési terület intézményei erről közösen úgy határoztak. A részleteket itt olvashatjátok.
Fontos, hogy az OKJ-s képzéssel nem fogynak az államilag finanszírozott féléveitek, így ugyanannyi ideig tanulhattok majd állami ösztöndíjas formában, mint azok, akik nem szereztek OKJ-s végzettséget. Ez fordítva is igaz: ha már van diplomátok, vagy elkezdtétek az egyetemet, főiskolát, akkor is ingyenesen szerezhetitek meg az első szakképesítést.
Ha csak heti egy-két napot tudtok a tanfolyamra szánni, jelentkezhettek iskolarendszeren kívüli képzésre is. Érdemes még szeptember előtt elkezdeni, mert változik az OKJ: hosszabbak és drágábbak lesznek az iskolarendszeren kívüli tanfolyamok. A pénzügyi és számviteli ügyintézői képesítést például eddig 300-400 órával meg lehetett szerezni, szeptembertől ugyanehhez 960-1440 órára lesz majd szükség. A részleteket itt olvashatjátok, a legolcsóbb OKJ-s tanfolyamok listáját itt nézhetitek meg, a felnőttképzők által kínált kedvezményekről pedig itt találjátok cikkünket.
Online kurzusok
A 2014-es felvételi időszakig szívesen tanulnátok külföldön, de az anyagi lehetőségeitek korlátozottak? A világ legjobb egyetemeinek természettudományi, gazdasági, üzleti, műszaki, bölcsészettudományi, jogi, orvosi és társadalomtudományi kurzusain az edX nevű virtuális platform segítségével teljesen ingyen részt vehettek. A 60 milliárd dolláros programot a Harvard és a Massachusetts Institute of Technology (MIT) indította 2012-ben, azóta csatlakozott többek között a Berkeley, a Cornell, a torontói és a bostoni egyetem, a hongkongi egyetem és a Technische Universität München is.
Ha regisztráltok egy órára, megtekinthetik a hagyományos előadásokról készített videókat, online laboratóriumban gyakorolhattok, e-tankönyveket tölthettek le, az online vizsgákat pedig egy automatizált rendszer értékeli. Az elvégzett órákért kredit vagy diploma egyelőre nem jár, viszont "mesterigazolást" kaptok.
Hasonlóan működik a Stanfordról indult Coursera is, amelyhez már hatvanegy intézmény - köztük a Princeton, a Columbia, a Yale, a University of London és az École Polytechnique Fédérale de Lausanne - csatlakozott. Az online felületen elsősorban irodalom, matematika, statisztika, társadalomtudomány, informatika, gazdaság, orvostudomány, természettudomány és dizájn témájú kurzusokat kínálnak az egyetemek. A kurzusok elvégzéséről itt is tanúsítványt kaptok.
Önkéntesség
Akár egy évet is tölthettek külföldön az Európai Önkéntes Szolgálattal (European Voluntary Service, vagyis EVS), amely az Európai Unió mobilitási programja, a Fiatalok Lendületben Program része. 30 éves korig jelentkezhettek: önkéntesként segíthettek egy nonprofit szervezetnél, lehettek környezetvédelmi aktivisták Spanyolországban, dolgozhattok gyerekekkel Máltán, egy farmon Hollandiában, lettországi kulturális intézetekben, a munka mellett pedig megtanulhattok egy új nyelvet, és megismerhetitek egy másik ország kultúráját. A külföldi munkáért cserébe ingyen szállás és ellátás, biztosítás, nyelvtanulási lehetőség és zsebpénz jár.
A magyarországi lehetőségekről elsősorban a www.onkentes.hu honlapon tájékozódhattok. Ha egy adott szervezetnél szeretnétek dolgozni, érdemes személyesen érdeklődni.
Nyelvtanulás
Egy év alatt akár középszinten is elsajátíthattok egy új idegen nyelvet: már 144 ezer forintért elvégezhettek egy tanfolyamot, és letehettek egy középfokú nyelvvizsgát. A részleteket itt olvashatjátok, a legnépszerűbb nyelvvizsgatípusokról szóló cikksorozatunkat pedig itt olvashatjátok.
Ha a fizetős nyelvtanfolyam most nem fér bele a büdzsébe, az interneten is kereshettek anyanyelvű tanárt, ingyenesen: cserébe magyarnyelv-leckéket adhattok. A legjobb oldalakról itt olvashattok, ingyenes, online nyelvleckéket pedig itt találtok.
2014 augusztusáig tart a Tudásod a jövőd program: kedvezményes informatikai és nyelvi képzésekre jelentkezhettek. A hátrányos helyzetű térségekben élőknek kettő, a többi jelentkezőnek öt százalék önrészt kell fizetnie, a támogatás maximális összege 90 ezer forint. Akkkor pályázhattok, ha már elmúltatok 18 évesek, és nincs tanulói vagy hallgatói jogviszonyotok, vagy költségtérítéses szakon tanultok. A részleteket itt találjátok, a programmal kapcsolatos összes cikkünket pedig itt olvashatjátok.
Jól mutat az önéletrajzban, ha külföldön vállaltok munkát, ráadásul közben megtanulhattok egy idegen nyelvet is. A legtöbb lehetőséget Ausztriában, Németországban és Nagy-Britanniában kínálják, a Jobinfo.hu friss felmérése szerint az állások legnagyobb része (mintegy 30 százalék) szakmunka, fizikai munka és betanított munka - már minimális nyelvtudással elhelyezkedhettek pultosként, szobalányként vagy építkezéseken, és az itthoni fizetések többszörösét is megkereshetitek. Ha spóroltok, még egy európai körutat is beiktathattok, mielőtt újra jelentkeztek egyetemre, főiskolára. Egyre többen hagynak ki egy évet az egyetem vagy főiskola előtt: a gap year-ről itt olvashattok.
Magyarországon várhatóan 2014-től iondul el a 25 év alattiak elhelyezkedését támogató, európai uniós Youth Guarantee (Garanciavállalás a fiatalokért) program: azoknak, akik nem találnak a végzettségüknek megfelelő munkát, legkésőbb négy hónappal a tanulmányok befejezése után fel kell ajánlani valamilyen iskolai rendszerű, szakirányú továbbképzést (gyakornoki vagy tréningprogramot), illetve regisztrálni kell munkanélküliként. A részleteket itt olvashatjátok.